NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© @World / M-Sport.
© @World / M-Sport.
M-Sport firade segern i Wales, men vilka kör för teamet 2018?
Ogiers mest känslosamma VM titel, men stannar han hos M-Sport 2018?

Igår avslutades Wales Rally GB, där tog M-Sport hem märkesmästerskapet, för första gången sedan 2007 - detta innan Citroen och VW tog över scenen. Då var det Marcus Grönholm och Mikko Hirvonen som tvåa och trea i VM säkrade guldet åt teamet som på den tiden hette BP Ford World Rally Team - men nu fick man också hem ett guld i förarmästerskapet för Ford.

Teamchef Malcolm Wilson hade all anledning att fira efter målgång, först säkrade Ott Tänak teammästerskapet, sen kom Sebastien Ogier som världsmästare för förare och sist in på sträckan var Elfyn Evans, han tog sin första WRC seger och det på hemmaplan i Wales.

Sebastien Ogier förklarade på den avslutande presskonferensen att det här titeln var den mest känslosamma av hans fem titlar - endast födseln av hans son har varit en större händelse.

Han visst vilken tuff uppgift han hade framför sig när han klev in hos M-Sport i början av 2017, med fyra raka titlar och en budget långt över det normala i bagaget kom han till det minsta teamet. Detta efter att med kort varsel tvingats lämna VW när företaget lämnade WRC serie.

Tillsammans har hela teamet arbetat i en riktning och med alla resurser riktade på ett projekt och en person - trots detta har Ott Tänak och Elfyn Evans presterat på topp trots att mycket fokus lagts på Ogiers förberedelser. Sebastien riktade flera gånger under inledningen av säsongen kritik mot teamet, något som fick M-Sports mannar att tända till och leverera bilar och utveckling.

Att vinna dubbla VM titlar med ett team som inte officiellt stöds av en fabrik, men en budget långt under de konkurrerande fabrikerna är det här stort understryker Sebastien - ett krav han flera gånger ställt under året är att just Ford måste in i satsningen, större resurser för att fortsatt kunna hålla en hög nivå och framför allt utveckla bilen snabbare!

På samma presskonferens fick teamchef Wilson så frågan, har du signerat de här två, Sebastien och Elfyn inför 2018?
- Det är ett arbete som pågår men inget är klart med Sebastien. Men kan och får jag behålla honom och co-driver Julien Ingrassia i bilen är jag mer än nöjd, det är allt jag kan säga nu.
Och på frågan om Elfyn Evans svarade Wilson kort.
- Jag tittar på det nu, ska nog inte vara några problem.

Sedan tidigare har Ott Tänak lämnat teamet, han har gjort klart med Toyota Gazoo Racing. Högst troligt kommer en presentation om Sebastien Ogiers framtida val innan nästa deltävling, finalen i Australien i mitten av november!

Om Sebastien väljer att vara kvar, då återstår jakten på en tredjeförare bredvid Ogier och Evans - om då också Ford hoppar på tåget väntas DMack flytta sin bil till ett eget team och samtidigt skapa plats för ytterligare en förare i serien!

Skulle Ogier försvinna har Malcolm ett tufft jobb, han står då med tre förhållandevis osäkra och oerfarna förare i sitt team vem han än väljer av de lediga, förare som inte kan driva utvecklingen den väg Ogier gjort!

Det saknas inte unga talanger som redan nu finns i M-Sports team, Fransmannen Eric Camilli som flyttade till WRC2 när Ogier kom in, han kan nu göra samma resa som Elfyn Evans gjort. Finländaren Teemu Suninen har även han presterat på topp, trea i WRC2 och imponerande WRC resultat! Utanför står också Svenske Pontus Tidemand och jagar en plats i WRC klassen till 2018 - men listan kan göras allt längre!

» Mer info om Rally VM - WRC serien, se
''Rally VM - WRC''.

Publicerad: 2017-10-31 09:25:38






EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
© Rallye Vosges Grand Est.Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.

Stolpe ut f...

Publicerad: 2026-06-14 20:06:18


Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
© emotorsport.seI samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.

För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...

Publicerad: 2026-06-14 14:10:41


Tidigare nyheter:
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.