NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Christian Gustavsson.
© Christian Gustavsson.
Johan och Stig-Rune redo för Rally Sweden.
Kristoffersson siktar högt i veckans Rally Sweden.
PRESSRELEASE

Johan Kristoffersson kommer till start i sitt fjärde Rally Sweden. Förra året slutade han trea i sin klass och det finns ingen anledning att sikta lägre i år.
—Det vore kul med en pallplats igen. Jag känner mig mer förberedd än inför tidigare svenskrallyn, säger Volkswagen Dealerteam Bauhaus-föraren.

Sedan förra årets succé i WRC 2-klassen har värmlänningen byggt på sin rallyerfarenhet avsevärt med en full SM-serie, en VM-deltävling och utvecklat samspel med co-drivern Stig Rune Skjaermoen.
—Jag har lärt mig många nya grejer under året, inte minst genom VM-tävlingen i Finland.

Det uteblivna vintervädret har dock ställt till det inför Rally Sweden. Inställda tävlingar har begränsat utbudet till endast Sigdalsrallyt i Norge.
—Hade gärna fått vara fler. Det är något annat att köra tävling, men jag har försökt testa på ett mer tävlingsliknande sätt istället, berättar Kristoffersson efter två testdagar med sin Volkswagen Polo GTI R5 i Anttila i norra Värmland.
—Vi hade två jättebra dagar, verkligen! Varierande vägar med olika karaktär och underlag, både snabbt och långsamt.

Att vara väl förberedd på olika typer av underlag och förutsättningar kan bli avgörande i årets Rally Sweden. Blir det plusgrader, eller fryser det till?
—Det kan komma att svänga riktigt snabbt, kanske till och med så att det skiljer inne på sträckorna.

Kristoffersson tror inte att däcken kommer att bli något större problem i årets rally.
—Nej, det blir ganska enkelt att handskas med. Jag är mer orolig för att det blir djupa spår och att det drar upp sten på vägen före oss som kommer lite längre bak i fältet.

Dubble rallycrossvärldsmästaren har elva konkurrenter i WRC 3-klassen och kommer förstås att jämföra sina tider även med WRC 2-bilarna. Konkurrensen är tuff om att bli bästa R5-ekipage.
—På ren speed hänger jag nog med, men jag måste ha en hög lägstanivå också. Många av de andra håller på med det här hela tiden och har en helt annan rutin. Även om jag kan hänga med så behöver jag ligga nära gränsen. Marginalen finns inte att åka både fort och säkert om jag ska kunna matcha de bästa.

Och med mycket barmark i skogen kan ett misstag bli ödesdigert för möjligheterna att nå mållinjen på söndag.
—Förra året kunde man bli räddad av snöplogskanterna. Alla visste om det och körde därefter. Nu finns inte den räddningen, så det gäller att vara smart också.

Att rallyt har kapats från 300 km fartsträckor till 180 är inget som Johan hänger upp sig på.
—Att få ihop arton mil i den här väderleken är inte dåligt. Det kan bli riktigt bra. Och för mig är det ändå ett långt rally med tanke på att de SM-rallyn jag körde förra året var mellan nio och tolv mil.

Bland sträckorna som finns kvar i rallyt hyser Kristoffersson extra varma känslor för Hof-Finnskog.
—Där vann jag ifjol, trots att det är precis vid stugknuten hos Ole Christian, säger Johan med en passning till tidigare teamkompisen Veiby.

Hof-Finnskog på norska sidan är fredagens första sträcka med start 8:42, men Rally Sweden börjar redan på torsdag kväll på Färjestads travbana.


» Pressrelease från Kristoffersson Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2020-02-09 11:20:17






Händelserik SverigeSerie-premiär i Flen.
Det var tuffa händelserikt och tuffa tag när nya SverigeSerien körde årets premiär i Flen, närmare bestämt i skogarna utanför Malmköping. Flens MS bjöd med Violenrallyt på ett riktigt topprally. Sex jättefina, utmanande och utslagsgivande sträckor av toppkvalitet. En höggradrigt digitaliserad tävlin...

Publicerad: 2026-05-05 18:58:06


RC Maskinrallyt, start vid Norrvalla IP, fyra sträckor & 60-talet tävlande.
© Magnus Friman.På lördag är det äntligen dags för Team Skogsåkarnas RC Maskinrallyt med start vid Norrvalla IP, Lommaryd. Där finns HQ, serviceplats och servering, första tävlingsbil beger sig ut på banan klockan tolv. ...

Publicerad: 2026-05-05 12:28:15


Solberg ser fram mot helgens Rally de Portugal, cool atmosfär och passionerade fans.
© Oliver Solberg Rally.Toyota har gått starkt fram i årets WRC serie, fem förare topp sex i VM tabellen - Elfyn Evans leder före Takamoto Katsuta och finske junioren Sami Pajari. Efter en succéstart i Rally Monte Carlo har Oliver Solbergs formkurva gått lite nedåt.

Svensken ligger fyra inför helgens deltävling i Portug...

Publicerad: 2026-05-05 09:02:29


70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.70 ekipage till veckan och helgens Vodafone Rally de Portugal, rallyt på 34,5 mil grusvägar från Matosinhos fördelat över 23 sträckor. Rallyt tjuvstartar med shakedown onsdag eftermiddag och de tre första sträckor körs på torsdag eftermiddag och kväll, knappt 4 mil körs av rallyt.

Publiktokigt...

Publicerad: 2026-05-05 05:53:11


Så gick det i lördagens Krutrace.
© emotorsport.seNärmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.

Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...

Publicerad: 2026-05-04 11:52:00


Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
© emotorsport.seOnotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.

För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...

Publicerad: 2026-05-04 09:02:56


TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.

Rallyt startar t...

Publicerad: 2026-05-04 05:54:05


Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.

Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...

Publicerad: 2026-05-03 21:00:11


Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.

Andra åket satte Adam Grah...

Publicerad: 2026-05-03 19:32:44


Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
© emotorsport.seTradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.

Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...

Publicerad: 2026-05-03 06:18:30


Tidigare nyheter:
Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Foto från Sviestadträffen.
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Björn Waldegårds Minne 09/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Sviestadträffen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.