|
 Tuff start på EC Snapphanerallyt. PRESSRELEASE
Med 30 grader och strålande sol har lördagsförmiddagen bjudit på en tuff start på EC Snapphanerallyt i Hässleholm, deltävling 2 i Rally-SM 2020. Den emotsedda fighten mellan Mattias Adielsson och PG Andersson i klassen Trimmat 4WD kom av sig tidigt efter att Adielsson fått bryta på andra sträckan med växellådsproblem. PG leder klassen komfortabelt före Stig Andervang på andraplatsen i klassen. Men tvåa i tävlingen totalt är Patrik Flodin, som leder klassen Trimmat 2WD efter en riktigt stark förmiddag.
– Jämför jag min fart för två år sedan så fegar jag nog lite nu, vet inte om det beror på att jag blitt äldre. Det går att köra fortare om vi vill, men det har gått bra och det är en häftig fight, säger Flodin.
Patrik, och hans kartläsare Göran Bergsten, leder klassen före Junior-VM ledaren Tom Kristensson med 12 sekunder. I Otrimmat 2WD har Pontus Lönnström vunnit samtliga tre sträckor och i 4WD Övriga är kampen om ledningen hård mellan Jari Liiten och Kristoffer Karlsson, som har 6,6 sekunder upp till Liiten.
Trimmat 4WD efter 3 av 6 sträckor:
PG Andersson/Anders Fredriksson, Ford Fiesta R5
Stig Andervang/Robin Eriksson, Skoda Fabia R5 +38,8
Thomas Thunström/Tom Törngren, Skoda Fabia R5 +39,6
4WD Övriga:
Jari Liiten/Tommy Andersson, Mitsubishi EVO
Kristoffer Karlsson/Ida Bood, Mitsubishi EVO +6,6
Robin Adolfsson/Nicklas Jidflo, Mitsubishi EVO +33,3
Trimmat 2WD:
Patrik Flodin/Göran Bergsten, Volvo 940
Tom Kristensson/Joakim Sjöberg, Toyota Corolla +11,9
Jonas Åkesson/Stefan Ahl, Toyota Corolla +21,1
Otrimmat 2WD:
Pontus Lönnström/Stefan Gustafsson, Ford Fiesta Rally4
Joakim Ellner Landberg/Ida Lidebjer Granberg, Peugeot 208 +29,5
Isac Nordström/Karl-Johan Borhammar, Peugeot 208 +34,3
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-08-15 12:54:52
|
|
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Rally Nyköping stängde anmälan för Rally SM deltävlingen och inbjudningsklasserna för Nordiska Mästerskapet - lite elakt kan man nog säga att det är just klasserna utanför SM som stjäl intresset för de som vill se internationella toppnamn. Totalt ses 15 utländska ekipage i listorna.
EM-juniore...Publicerad: 2026-04-30 20:21:15
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien. Nya SverigeSerien är verkligen NYA med stora bokstäver. Autoexperten har tagit plats som både VOC klassens och SverigeSeriens huvudpartner. Välkommen Autoexperten. Och SverigeSerien som sådan är för första gången öppen inte bara för VOC utan också för Grupp E och Grupp F. Dessutom gör partnersamarbe...Publicerad: 2026-04-30 19:24:50
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien drar igång hos Strängnäs AMS med årets två första deltävlingar, det tävlas på rallycrossbanan med tre varv per åk. Totalt 75 åkare varav 36 genom rallyklasser.
Störst med 20 bilar är Trimmat 2wd där snabba sprintåkare som Mikael Lundberg, Henrik Lindroth, Dennis Olsson, Marti...Publicerad: 2026-04-30 12:13:37
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Den 1:a maj är det alltid Sviestadträffen hos Linköpings MS ute på banområdet. Tävlingen ingår i Östergötlands RS-DM där en sträcka på 3km körs tre gånger på Sviestaområdet.
108 tävlande genom tio klasser åker mot Linköping och Sviesta under fredagen, flest är man i de tre 2wd klasserna med 40-ta...Publicerad: 2026-04-30 08:55:50
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Efter helgens Vilda Ryd Racet står Loxam-Ramirent / Åttioåringen på kalendern för Svenska RallyCupen den 30:e maj. För arrangemanget står 80-års jubilerande Hällefors MK som satsar stort.
Det blir tävling över 41km special fördelat på fyra sträckor och arrangörsnoter av Patrik Barth. Ihop med Sve...Publicerad: 2026-04-30 05:54:20
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
Kalle Gustafsson Motorsport presenterar en spännande nyhet inför fortsättning av rallysäsongen. Teamet kommer att samarbeta med Jim Hjerpe, och tillsammans satsar de på två prestigefyllda tävlingar.
Samarbetet inleds i Nyköpings SM-rally, fortsätter med ERC Bauhaus Royal Royal Rally of Scandinavi...Publicerad: 2026-04-29 21:52:55
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
En riktigt rallyhelg väntar med tävlande i dagarna tre, Lill Jumbon hos Falköpings MK är ett av rallyna på fredagen. Tradition den 1:a maj med tävlande på motorområdet med en SP på 3km som går tre gånger. Rallyt ingår i Mega Rally Cup.
Det bjuds 80-talet deltagare i listan fördelade över inte min...Publicerad: 2026-04-29 19:37:35
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
- Äntligen är grussäsongen på intåg med Rally Nyköping, tredje deltävlingen i Rally-SM, berättar Isak Arvidsson och presenterar ny co-driver.
Tävlingen går av stapeln om lite mer än två veckor och då intar Maja Bengtsson högerstolen! Hela Rally-SM står på menyn med Rally Nyköping, Rally Ki...Publicerad: 2026-04-29 18:52:51
Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
EM-tävlingen Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stärker sitt partnerskapserbjudande inför kommande tävling genom att välkomna Road Rental som ny huvudpartner.
Samarbetet innebär att Road Rental går in som en av de ledande kommersiella aktörerna kring evenemanget, och kommer att spela en central r...Publicerad: 2026-04-29 13:05:27
Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
Efter en intensiv vinter och vår med tävlingar i både Rally-VM och Rally-EM riktar nu Calle Carlberg fullt fokus mot nästa deltävling i Junior-VM – Vodafone Rally de Portugal.
Sedan Rally Sweden har Carlberg hunnit med både VM-rallyt i Kroatien samt debut i högsta klassen i Rally-EM under Rally S...Publicerad: 2026-04-29 11:40:40
|
| |