NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Emil Friman.
© Emil Friman.
I höstas hämtades den nya bilen hem för 2023, en Toyota Corolla för Nationella 2wd klassen. Bilen ska på lack och när gruset tittar fram kommer vi få se Emil och Tom susa fram i Trimmade klassen.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Det är så här vi är vana att se Håkan Lindh, fullt ställ på lördagarna i appendix K klassen, som här i Kullingstrofén.

© Håkan Lindh.
© Håkan Lindh.
Det kan vara bra att ha en extra bil funderar Håkan, en ny Volvo 240 byggs i garaget och planen är att den ska vara klar till sommaren.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Tobias och Åke siktar på ny SM-säsong, det blir främst i Asfalt och Grus SM serierna vi kommer se Gränna MK ekipaget. I båda mästerskapen har de medaljer att försvara.
Del 13, Vem kör vad 2023, Friman i trimmad Corolla, Lindh bygger nytt och Tobias siktar på nya SM medaljer.

Emil Friman, Vetlanda RRC har tävlat flitigt sedan Ungdomsrally med otrimmad Volvo 940, en stark säsong 2022 i en Volvo 940 grupp F med flera segrar och mästerskap. I höstas hörde vi om bilbyte, vad är på gång?
- Jo, jag och min kartläsare Tom Törngren kommer att byta både bil & klass till nästa år! Från en bakhjulsdriven Grp F till en framhjulsdriven Grp H. Det kommer bli ett "läroår" för att lära sig och komma in i bil och noter när det blir ett annat tempo.

Och det är en Toyota Corolla som gäller?
- Precis, ni kommer att se oss i en Toyota Corolla som går i den trimmade tvåhjulsdrivna klassen! Just nu håller vi på att förbereda rallybilen för lackering, förklarade Emil strax efter nyår.
- Vi kommer att öva noter och även köra ett test med den nya bilen innan säsongen drar igång för att vara lite mer förberedda.

Men vart kommer vi se er tävla?
- Planerna är att åka antingen Sydsvenska Rallycupen eller Svenska RallyCupen. Vi planerar även att köra Grus-SM serien och även en start i traditionella Rally-SM vilket blir deltävlingen Skilling 500 i juni.


Full kalender för Håkan Lindh som bygger nytt.
En frisk fläkt i rallyskogen är Håkan Lindh, Laxå MK´s appendix K åkare har redan hunnit inleda säsongen.
- Första tävlingen är redan gjord i Hälsingerallyt med ett mindre bra resultat, hade lite strul med bilen på transporten och så det blev dåliga tider på sträckorna. Blev inte bättre av att vi ställde oss på tvären och fastnade i tre minuter på ss3. Men vi ska ta nya tag i Östersund den 25:e februari.

Om säsongen är inledd, är planen den klassiska serien?
- Jag och Håkan Berger har tänkt att åka Historiska Rally Cupen och eventuellt Svenska RallyCupen. Tanken ligger på Midnattssolsrallyt om upplägget är lite bättre än förra året, behöver bli lite mer SS-mil och mindre transport. Efter det får det bli Rally Uppland, den historiska tävlingen i Tierp som verkar ha ett riktigt bra upplägg, förklarar Håkan.

Men bilen då, setts att något nytt är på gång i verkstaden.
- Bilen vi ska åka i är samma som 2022, men jag håller på med en ny bil som jag har planerat ska bli färdig före sommaren. Men jag har inte bestämt än om det blir en grupp H eller Appendix K.
- Det kan ju snart gå åt att få ihop en ny bil om man ska kunna åka allt det vi har tänkt oss, avslutar Lindh med ett skratt.


Tobias siktar vidare på Sprint SM i Golfen.
Tobias Pettersson tävlandes för Gränna MK hade ett fullteckat 2022, det slutade med dubbla SM medaljer som hämtades ut i lördags. I Asfalts SM blev det en bronspeng och på grus blev det ett steg upp.
- Våra planer för tillfället är ganska lika 2022-års säsong, vi ska försöka åka Grus och Asfalts SM serierna. Fokus ligger på dem SM-serierna, jag tycker det är roligt att kunna vara med och köra om SM-medaljer till en rimligare peng.
- Men jag vill också hinna åka något i skogen då jag egentligen inte är någon sprintåkare utan det mest råkat bli så, men jag vill givetvis försöka hålla igång den körningen med så gott det går, summerar Tobias klokt.

Den Gula Golfen har gått flitigt och byggts om mellan de olika underlagen, blir det fortsättning i samma bil?
- Jodå, ni kommer att se mig i samma VW Golf 3 för grupp-H klassen samt att det blir någon start i Volvo 940 VOC/grupp F om den är kvar.
- Men ges det möjligheten att köra någon annan bil också så är jag nog inte sen med att tacka ja där, funderar Tobias.

Hur ser förberedelserna ut?
- Det blir mest i verkstaden då Golfen ska få en ny motor till barmarksäsongen, sedan kör jag lite hyrkart och simulator för att "hålla igång" lite.


Läs också:
»
Del 12, Vem kör vad 2023, Månsson kör Corollan, Emil klar med ny 940 & Oskar lånar Golf till SM premiären.
» Del 11, Vem kör vad 2023, FkkCancer-special med Madicken och Miro.
» Del 10, Vem kör vad 2023, Victor SM satsar med Corollan, Helins med Opel i Danmark & Gasfoten laddar för SRC.
» Del 9; Vem kör vad 2023, Kristian SM satsar med Corollan, Wikström till Lima med Fiesta WRC och Levins bygger ny grön 940.
» Del 8; Vem kör vad 2023, Israelsson ska bli 2wd kung i Lima, Alpine-Fransson mot ny säsong och Stugemo funderar på 2023.
» Del 7; Vem kör vad 2023, Jakobssons mot nya rekord i 3 x 4wd, Ingesson SM tävlar i BMW och Noah går för ny seger i Sverigeserien.
» Del 6; Vem kör vad 2023, Saarinen fortsätter i Hyundai, Sandgren fixar SM vecka och rallybilar, Söderström med BMW & Sierra.
» Del 5; Vem kör vad 2023, Liiten siktar på EM start i Sverige, Vestlund i vass 940 och Sebastian osäker.
» Del 4; Vem kör vad 2023, Adolfsson siktar på dubbla SM, Brodin kör för att ha kul & Suvala går för SRC.
» Del 3; Vem kör vad 2023, Friberg mot ny SM säsong, Joel byter co-driver och Rudengren siktar på Sprint SM.
» Del 2; Vem kör vad 2023, trimmad Nissan-special med Nicklas, Gustav och Oskar.
» Del 1; Vem kör vad 2023, Karlsson i fräck BMW, vässad Astra för Robert samt Berg & Bergsten i Fiesta R2.


Följ helgens rallyn:
Ånnabodabacken:[Resultat]
Götenerundan:[Resultat][Tidsplan]
Björn Waldegårds Minne:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Info]
RC-Maskinrallyt:[Resultat]
Rally Vipavska dolina Leone:[Resultat][Anslagstavla]
Vodafone Rally de Portugal:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2023-01-30 06:30:27






Rallyradio & WebTV tablå för Rally Nyköping.
© emotorsport.seOm en vecka är Rally Nyköping i full gång, Rally SM och även en högintressant inbjudningsklass där internationella åkare gör start - 12 ekipage i Internationella 4wd för inbjudningsklassen mot hälften i Rally SM deltävlingen.

Rallylive går för flera sändningar, det blir Rallyradio från dagarna tv...

Publicerad: 2026-05-09 11:51:16


Siljasvängen inleder Hälsingeseriens grustävlande.
© emotorsport.seUnder söndagen Hälsingeserien första rallyt på grus för året, Siljasvängen med SMK Hälsinge som arrangör utgår från Arena Hagmyren. Tre sträckor går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 anmälda.

Största klass med 15 deltagare är Trimmat 2wd där Patrik Flodin, Joel Persson och Jari Liiten är tr...

Publicerad: 2026-05-09 10:20:48


Björn Waldegårds Minne, Götenerundan & RC-Maskinrally - några av lördagens rallyn att följa.
© Toyota Gazoo Racing.Rally på många håll runt om i landet, Björn Waldegårds Minne hos MK Rimo där 110-talet åkare går för SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien under lördagen på de sex sträckorna.

Götenerundan arrangeras av Götene MK där Västras DM och Mega Rally Cup tävlar om poängen, det är...

Publicerad: 2026-05-09 06:08:58


Dante i helgens Slovenska Rally Vipavska dolina Leone, en sträcka avverkad.
Första sträckan i Slovenska Rally Vipavska dolina Leone avverkad, en 3,8km kort sträcka startade rallyt under kvällen. Resten går under lördagen med tre olika sträckor där en körs dubbelt och övriga två går tre gånger. Totalt 96km väntar på asfalt.

Svenskt i rallyt genom Dante Johansson och Theo ...

Publicerad: 2026-05-08 21:25:58


Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.Rally de Portugals sju sträckor från fredagen avverkade, totalt tio sträckor har de tävlande gått igenom av de 23 för rallyt. Flera olika sträckvinnare under dagen, Oliver Solberg startade dagen i ledning med 3,4 sekunder och tar etappvila som fyra, 16,4 sekunder från ledning.
- Det har varit en...

Publicerad: 2026-05-08 19:58:37


GK Door Team Sweden växlar upp internationellt, två Yaris i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© GK Door Team Sweden.GK Door Team Sweden är klara för Royal Rally of Scandinavia och kommer till start med två Toyota GR Yaris Rally2 i en spännande satsning på den internationella rallyscenen.

En av bilarna kommer att köras av Patrik Hallberg tillsammans med John Stigh, där Hallberg samtidigt gör debut i EM-sammanha...

Publicerad: 2026-05-08 12:49:28


Hällefors MK presenterar stolt klubbens huvudsponsor och samarbetspartner 2026 – Loxam-Ramirent.
© emotorsport.seUnder 2026 pågår dubbla firanden för Hällefors Motorklubb – det är 80 år sedan föreningen startade och 40 år sedan Sångens motorstadion invigdes. Även fast hemkommunen Hällefors inte är stor, är hjärtat i klubben enormt. Med över 450 medlemmar är det en klubb som fortsätter vara aktiv.

Under 2026...

Publicerad: 2026-05-08 10:49:12


E-Cupen startar med RC-Maskinrallyt - lördagsrally från Lommaryd.
© emotorsport.seE-Cupen inleder säsongen med RC-Maskinrallyt hos Team Skogsåkarna, på programmet står 23km special fördelat på två sträckor som går dubbelt. Maximala 65 ekipage med tre föråkare inkluderat, närmare 40 tävlar för E-Cupen - dit räknas förare på licens från någon av cupens sju medlemsklubbar.

24 ...

Publicerad: 2026-05-08 08:52:51


Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km.
© Toyota Gazoo Racing.Strax, 8:35 Svensk tid fortsätter Rally de Portugal med fredagens sträkor. Tre sträckor med dryga timman mellan starterna väntar. Vid lunchtid service innan det blir en andra vända på sträckorna om än i annan ordning.

Inspräng under eftermiddagen ligger också sträckan Gois på närmare 16km som ba...

Publicerad: 2026-05-08 08:10:34


110-talet åkare för lördagens Björn Waldegårds Minne.
© emotorsport.seBjörn Waldegårds Minne hos MK Rimo, där tar SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien sina säsonger vidare. Det väntas totalt sex sträckor över 26km för lördagen och 113 ekipage har skickat in anmälan - ett 30-tal tävlar onotat.

Närmar 40-talet går genom två klasser Appendix ...

Publicerad: 2026-05-08 05:54:36


Tidigare nyheter:
E-Cupen startar med RC-Maskinrallyt - lördagsrally från Lommaryd.
Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km.
110-talet åkare för lördagens Björn Waldegårds Minne.
Solberg i topp, Mille femma, Calle trea efter ss3 i Rally de Portugal.
Strax dags för de tre första sträckorna i Rally de Portugal.
Grönholm hos Svensk/amerikanska JRD Motorsport och testar ARC2-bilen.
80-talet tävlande i Götenerundan för DM och Mega Rally Cup.
Historiker uppför Ånnabodabacken.
Svenska Sprintserien summerar premiärhelgen i Strängnäs.
Så vill Oliver Solberg förändra WRC-serien, 'Alla ska kunna se showen'.
Solberg 6:a, Mille 13:e och Carlberg 2:a på shakedown inför Rally de Portugal.
Toarps MK med Borås Bil Rallysprint, nästa deltävling i SSRC.
Mille Johansson tillbaka på grus i Portugals VM-rally.
Shakedown inför WRC Rally de Portugal vid 16, se WebTV live.
32 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan bara 25 tävlar om VM-poäng.
Missa inte shakedown inför WRC Rally de Portigal i eftermiddag.
Händelserik SverigeSerie-premiär i Flen.
RC Maskinrallyt, start vid Norrvalla IP, fyra sträckor & 60-talet tävlande.
Solberg ser fram mot helgens Rally de Portugal, cool atmosfär och passionerade fans.
70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Björn Waldegårds Minne 09/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Sviestadträffen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.