|
 Peugeots nya bil på plats i Karlstad. PRESSRELEASE
Stressigt för Peugeot men nu är nya Super 2000 bilen på plats i Karlstad.
I förra veckan - den 1 feb - fick Peugeots nya tävlingsbil, Peugeot 207
Super 2000, klartecken från FIA. På måndagsmorgonen några dagar senare - den 5 feb - startades det svenska teamets nybyggda Peugeot 207 Super 2000 för första gången. Och nu är hela teamet på plats i Karlstad inför VM-debuten i Uddeholm Swedish Rally som inleds på torsdagen:
- Det har varit några tuffa veckor. Men nu känns det som vi har koll på läget och vi hann köra ett par första korta testrundor redan på måndagseftermiddagen, på plats här i Karlstad, berättar Jimmy Joge, svensken som blir den förste i världen att köra Peugeots nya Super 2000-bil i en VM-tävling!
- Vi fick låna Peugeot Sports testbil ett par dagar i Jämtland i januari och kunde snabbt konstatera att den nya biltypen är helt annorlunda att köra, jämfört med en turbodriven WRC-bil.
- Visserligen är den fyrhjulsdriven, men eftersom motorn inte är turboladdad innebär det att den måste köras betydligt mer aggressivt. Det gäller att hela tiden hålla varvet uppe, säger Jimmy.
- På så sätt påminner den lite om den Peugeot Super 1600 jag körde för några år sedan, men med betydligt bättre grepp tack vare fyrhjulsdriften förstås.
Årets Uddeholm Swedish Rally är årets första deltävling i den separata VM-serien för de bilar vi Sverige i dagligt tal kallar Grupp N-bilar. Det är mot dessa fyrhjulsdrivna, turbomatade bilar som de nya Super 2000-bilarna, utan turbo kommer att tävla. Prestandamässigt räknar VM-arrangörerna med att de 4-hjulsdrivna Grupp N-bilarna är jämförbara med de nya, lättare Super 2000-bilarna, som ju är tänkta att bli framtidens rallybilar i VM-sammanhang.
Efter ett drygt 20-tal WRC-bilar, vika startar först i Uddeholm Swedish Rally på torsdagen, är det dags för bilarna i Grupp N. Där handlar det om totalt ca 35 ekipage - först 28 ekipage som är anmälda till hela VM-serien plus två svenska ekipage som fått så kallade Wild Cards av arrangörerna. Det innebär att de får tävla om VM-poäng, trots att de inte är anmälda till hela VM-serien.
- Bland annat vår nya 207 Super 2000 med startnummer 60, berättar Peugeot-teamets svenska chef Gert Blomquist. Bakom Jimmy och codrivern Mattias Andersson startar sedan ytterligare ett 10-tal bilar i den tre dagar långa VM-tävlingen.
Men det är inte bara den nya bilen som teamet har att ta hänsyn till. Som vanligt svarar Peugeot också för föråkarbilarna - tre Peugeot 207 HDi, med direktinsprutade turbodieslar och partikelfilter - som körs av idel rutinerade svenska rallystjärnor med massor av nationella och internationella meriter: Per Eklund, Björn Waldegård och Björn Nalle Johansson.
Exakt vad som står på tur för det svenska Peugeot-teamet efter det svenska VM-rallyt är ännu inte spikat i detalj:
- Det beror till stor del på hur det går i VM-premiären. Givetvis har vi talat om att eventuellt köra SM-serien, men då måste det gå väldigt bra, eftersom Sverige har godkänt E85 som tävlingsbränsle, vilket ger en mycket stor effektfördel till våra SM-konkurrenter, som kör turbomatade Grupp N-bilar, säger Gert:
- Vi har också tittat på möjligheterna att köra internationellt. Fast ska vi klara av en riktigt bred satsning skulle vi faktiskt behöva ytterligare en eller två större sponsorer.
- Men först ska vi nu klara av VM-premiären!
Jimmy Joge och hans codriver Mattias Andersson körde Uddeholm Swedish Rally även förra året. Då startade teamet med en Peugeot 206 WRC och slutade på nionde plats totalt.
Bilden: Jimmy Joge (t.h.) och codrivern Mattias Andersson premiärkör nya Peugeot 207 Super 2000 i Uddeholm Swedish Rally i helgen. Paret har fått ett Wild Card och tävlar om VM-poäng i Grupp N-klassen. Bilen kom till Karlstad så sent som i måndags.
» Pressrelease från Peugeot Sport Sverige.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg. Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.
Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...Publicerad: 2026-05-03 21:00:11
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.
Andra åket satte Adam Grah...Publicerad: 2026-05-03 19:32:44
Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
Tradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.
Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...Publicerad: 2026-05-03 06:18:30
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Violenrallyt med Flens MS som arrangör under dagen, 82 startande under förmiddagen där man efter rallyts sex sträckor hittar Tobias Johansson i topp med två sträcksegrar.
Flest sträckor vann Per Göthberg, han tog tre och var vid målflagg endast 0,7 sekund bakom. Inom 6,3 sekunder från seger var ...Publicerad: 2026-05-02 17:42:04
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Silverratten avverkad hos Älmhults MK, man startade med Hökön och avslutade med Svinön - mellan gick Havhult och Hägghult. Klassiker och Bilsport Rally Cup på plats mes närmare 100 åkare.
Fram till service var det Håkan Tagesson som åkte fortast på sträckorna, efter tog Hans Johansson kommandot o...Publicerad: 2026-05-02 16:41:49
Foto från Sviestadträffen.
Linköpings MS körde traditionsenligt Sviestadträffen, tre åk för de 100-talet startande gällde för fredagen på en runt 3km lång sträcka inne på klubbens område. Kalle Gustafsson i Toyota GR Yaris var snabbast genom tävlingen och med 2wd var det Anton Måhagen som körde snabbast runt den totala milen ...Publicerad: 2026-05-02 12:47:10
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
Efter en motig vinter i Rally SM har vi, Jonas Åkesson och Josefin Ingvarsson nu laddat om för grussäsong!
- Vi och team Drive VXO Motorsport har avslutat samarbetet och vi vill tacka dem för tiden som varit, säger Jonas.
Nu siktar vi framåt och kommer till start i Rally Nyköping med en E...Publicerad: 2026-05-02 11:40:10
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Klassiker med Hässleholms GP hos just Hässleholms MK, det tävlas för Södras RS-DM med totalt ett 60 ekipage där varvlopp med tre varv per omgång går tre gånger under söndagen. Totalt ses 12 Danska ekipage genom fältet.
Victor Hansen gör andra starten med Citroen C3 Rally2, från EM på asfalt komme...Publicerad: 2026-05-02 09:43:42
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Tre rallyn för lördagen där Violenrallyt hos Flens MS går över tre sträckor dubbelt, på plats tävlande för Södermanland / Västmanlands DM, VOC Sverigeserien och Onotade Rallyserien.
Många serier där Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna, RM för Historiska Rallybilar och Sm...Publicerad: 2026-05-02 06:08:59
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Tre åk ute på Sviestaområdet utgjorde Sviestaträffen 2026, klassisk sprint på Linköpings MS stora motorområde, 3km mäter sträckan och snabbast runt var slutligen Kalle Gustafsson i Toyota GR Yaris när de tre åken summerats. Haninge MK föraren hade 2,9 sekunder till Tobias Pettersson i Mitsubishi Lan...Publicerad: 2026-05-01 20:34:17
|
| |