|
 Andraplats för Theorin i Violenrallyt. PRESSRELEASE
Under lördagen kördes Violenrallyt i Flen - till start stod Theorin Motorsport.
Tävlingen lockade 198 bilar och i våran klass 4wd så var det 17 bilar.
Inför start var vi segertippade och mycket uppskrivna, kul med lite press på sig.
Tävlingen ingick i Autoexperten Rallycup och där går 4wd ut sist så vi fick start nr 156.
Sträcka 1 var mycket fin och vi kände på tempot, vi var 0.5 sekunder efter Johan Rudengren i sin potenta Skoda Fabia WRC, mycket nöjda åkte vi mot sträcka 2 som total 2a redan efter sträcka 1.
Sträcka 2 var fin i början och vi fick upp ett bra tempo, sedan gick det in på riktigt smal och krokig väg som var mycket spårig. Här tappar vi mycket med Mitsubishin som inte har riktig lika bra fjädring och bil överlag. Vi kom till en riktigt trång hårnål och Markus bromsade stopp på motorn mitt i svängen, tiden gick och vi kanske tappade runt 10 sekunder.
Från hårnålen och till målet 3km bort så gick det på ren ilska och Markus och Henrik gjorde det riktigt bra, endast 6 sekunders tidstapp på Rudengren på sträckan, fortfarande total 2a.
Sträcka 3 var en fin och stenhård klassisk "Sörmlands väg" och det passade bilen bra, här tog vi igen 2 sekunder på Rudengren.
Sträcka 4 gick bilen mestadels på underredet i spåren och var svår att hantera, vi var nöjda med sträckan och tappade 0.8 sekunder.
Inför sträcka 5 så låg vi nu 5.4 sekunder efter Rudengren och vi gjorde ett tappert försök att ta igen tid på Rudengren men han gjorde en imponerande sträcktid och slog oss med ytterligare 0.8 sekunder.
Vi är riktigt nöjda men ändå smått besvikna med tävlingen, total 2a och bara 6 sekunder ifrån segern.
Om inte om hade funnits så hade ju inte Markus gjort det där onödiga stoppet på sträcka 2 och seger kanske hade varit vår men vi åkte ifrån Flen med massor utav erfarenhet av att köra på spåriga/lösa vägar och vi visar igen att vi hänger med trots att det bara är 6e tävlingen i bilen.
Nu blir det ett litet upperhåll tills vi åker tävling igen, då blir det rally i Taxinge den 18 Juni.
På återseende!
// Markus Theorin, Theorin Motorsport.
» Pressrelease från Theorin Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-05-22 11:28:30
|
|
Så vill Oliver Solberg förändra WRC-serien, 'Alla ska kunna se showen'.
Rally-VM är till salu och många team och förare ser fram emot en förändring.
– Det första jag skulle göra är att ge VM-serien till alla tv-kanaler så att alla kan se showen, säger Oliver Solberg.
Samtidigt jagar Solberg en topplacering i året VM-serie och seger i årets första grusrally som ...Publicerad: 2026-05-06 20:04:31
Solberg 6:a, Mille 13:e och Carlberg 2:a på shakedown inför Rally de Portugal.
Shakedown inför Rally de Portugal pågår - och den planerade WebTV sändningen från promotorn uteblev inför helgens tävling. För Rally1 klassen ser de flesta ut att ha avslutat körningen och då ses Thierry Neuville som snabbast. Belgaren är tre tiondels sekund före Sami Pajari, ännu ett par till Adrie...Publicerad: 2026-05-06 18:52:29
Toarps MK med Borås Bil Rallysprint, nästa deltävling i SSRC.
Vi i Toarps MK arrangerar Borås Bil Rallysprint den 30:e maj, anmälan öppen och anmälningarna börjar sakta trilla in.
Vår tävling är andra deltävling i Svenska Sprintrallycupen 2026, det serveras två sträckor som körs två gånger. Cirka 14km härliga SS. Observera att det är en ny sträckning i år o...Publicerad: 2026-05-06 18:01:27
Mille Johansson tillbaka på grus i Portugals VM-rally.
Till helgen gör Katrineholmsföraren Mille Johansson sin fjärde WRC2-start för säsongen, när han och kartläsaren Johan Grönvall kör Portugals VM-deltävling på grus tillsammans med M-Sport Ford.
För två veckor sedan stod Mille och Johan för en stark avslutning på Kanarieöarnas VM-rally, där dom var...Publicerad: 2026-05-06 14:04:15
Shakedown inför WRC Rally de Portugal vid 16, se WebTV live.
Promotorns sändning uteblev p.g.a. tekniska problem!
Vid klockan 16:00 startar WRC Promotorns websändning från shakedown, den kan ses i vår WebTV & Video avdelning. Som fjärde bil ut på sträckan Baltar över 5,7km går Oliver Solberg och Elliot Edmondson. Första omgången går i VM tabellens o...Publicerad: 2026-05-06 13:10:36
32 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan bara 25 tävlar om VM-poäng.
32 ekipage för Forum8 Rally Japan varav 25 anmälda för WRC-klasser, tio ekipage för Rally1 varav hälften Toyota Gazoo Racing med Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sebastien Ogier för märkesteamet. I eget team Sami Pajari och utom teampoäng kör Takamoto katsuta.
Adrien Fourmaux och Thierry Neuville få...Publicerad: 2026-05-06 08:55:42
Missa inte shakedown inför WRC Rally de Portigal i eftermiddag.
Sjätte WRC deltävlingen och första riktiga grusrallyt, Portugisiska Vodafone Rally de Portugal kör efter eget tidsschema, det innebär shakedpown onsdag eftermiddag. Redan 16:01 går Elfyn Evans ut på 5,7km långa Baltar för att testa känslan i bilen inför rallystarten torsdag eftermiddag.
Som fjärd...Publicerad: 2026-05-06 05:53:42
Händelserik SverigeSerie-premiär i Flen. Det var tuffa händelserikt och tuffa tag när nya SverigeSerien körde årets premiär i Flen, närmare bestämt i skogarna utanför Malmköping. Flens MS bjöd med Violenrallyt på ett riktigt topprally. Sex jättefina, utmanande och utslagsgivande sträckor av toppkvalitet. En höggradrigt digitaliserad tävlin...Publicerad: 2026-05-05 18:58:06
RC Maskinrallyt, start vid Norrvalla IP, fyra sträckor & 60-talet tävlande.
På lördag är det äntligen dags för Team Skogsåkarnas RC Maskinrallyt med start vid Norrvalla IP, Lommaryd. Där finns HQ, serviceplats och servering, första tävlingsbil beger sig ut på banan klockan tolv. ...Publicerad: 2026-05-05 12:28:15
Solberg ser fram mot helgens Rally de Portugal, cool atmosfär och passionerade fans.
Toyota har gått starkt fram i årets WRC serie, fem förare topp sex i VM tabellen - Elfyn Evans leder före Takamoto Katsuta och finske junioren Sami Pajari. Efter en succéstart i Rally Monte Carlo har Oliver Solbergs formkurva gått lite nedåt.
Svensken ligger fyra inför helgens deltävling i Portug...Publicerad: 2026-05-05 09:02:29
|
|
Tidigare nyheter:
Shakedown inför WRC Rally de Portugal vid 16, se WebTV live.
32 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan bara 25 tävlar om VM-poäng.
Missa inte shakedown inför WRC Rally de Portigal i eftermiddag.
Händelserik SverigeSerie-premiär i Flen.
RC Maskinrallyt, start vid Norrvalla IP, fyra sträckor & 60-talet tävlande.
Solberg ser fram mot helgens Rally de Portugal, cool atmosfär och passionerade fans.
70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.
Så gick det i lördagens Krutrace.
Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Foto från Sviestadträffen.
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |