|
  Andraplats för Tidemand i Spanien. PRESSRELEASE
VM-säsongen börjar närma sig slutet och att komma hem från Rally Spanien med ett bra resultat var viktigt för både EVEN Managements Pontus Tidemand och hans team SKODA Motorsport. Och Pontus gjorde vad som krävdes av honom när han trots lite tekniskt trubbel levererade snabb och taktisk körning för att säkra andraplatsen i tävlingen.
Det spanska VM-rallyt inleddes med en av mästerskapets mest spektakulära publiksträckor på Barcelonas gator på torsdagskvällen för att sedan fortsätta med grussträckor under fredagen. Pontus Tidemand visade sig snabb trots det svåra väglaget efter kraftigt regn och på fredagens sista sträcka övertog han ledningen från tjecken Jan Kopecký, som även han är fabriksförare för SKODA.
Som den enda tävlingen i VM-kalendern där grus och asfalt mixas, ökade utmaningen när såväl bilar som förare fick ställa om sig inför lördagens etapper på asfalt. Pontus, som har sällskap i högerstolen av co-drivern Jonas Andersson, hittade rytmen redan under förmiddagen men utmanades av Kopecký som är känd som asfaltspecialist. Det blev en kamp mellan de båda Skodaförarna och med den erfarenheten Pontus har, kunde han hålla sig på rätt sida av gränsen och inte jaga för hårt samtidigt som han höll spänningen vid liv.
- Ju mer vi gasar för att vinna tid, desto större blir riskerna och i en sådan här situation är placeringen för mycket värd för att sättas på spel, berättar Pontus. Dessutom kan jag erkänna att vi tampades med några tekniska problem som höll oss tillbaka. Vi gav absolut inte upp tanken på att upprepa fjolårets seger men var medvetna om jobbet vi var här för att göra.
Pontus behöll sitt mogna förhållningssätt även under den avslutande tävlingsdagen och lyckades vara snabbast på söndagsmorgonens två första sträckor, vilket sammanlagt gav honom fem sträcksegrar i helgen. Teamkompisen Kopecký slutade som vinnare i WRC 2-klassen med Pontus endast 15 sekunder efter.
- Jag är glad att vi kunde prestera för att ge SKODA första och andra plats, det var det stora teammålet för helgen. Personligen hade jag hoppats på seger eftersom det här tyvärr innebär att chansen att vinna mästerskapet försvinner, men vi gjorde vårt bästa efter förutsättningarna. Vi slutar ändå med känslan på topp eftersom allt fungerade hundraprocentigt sista dagen. Erfarenheten vi har fått här kommer med all säkerhet till nytta, jag hoppas ju vara tillbaka här nästa år, säger Pontus med ett leende.
Pontus och Jonas är tillbaka i WRC-cirkusen redan om två veckor då det är dags för Wales Rally GB som avgörs mellan den 27 och 30 oktober.
Resultat Rally Spanien WRC 2
1. Jan Kopecký (CZE) 3:22:08.7
2. Pontus Tidemand (SWE) +15.3
3. Frigyes Turán (HUN) +14:54.1
4. Jim van den Heuvel (NLD) +25:02.6
5. Teemu Suninen (FIN) +29:09.0
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-10-16 14:59:28
|
|
RC Maskinrallyt, start vid Norrvalla IP, fyra sträckor & 60-talet tävlande.
På lördag är det äntligen dags för Team Skogsåkarnas RC Maskinrallyt med start vid Norrvalla IP, Lommaryd. Där finns HQ, serviceplats och servering, första tävlingsbil beger sig ut på banan klockan tolv. ...Publicerad: 2026-05-05 12:28:15
Solberg ser fram mot helgens Rally de Portugal, cool atmosfär och passionerade fans.
Toyota har gått starkt fram i årets WRC serie, fem förare topp sex i VM tabellen - Elfyn Evans leder före Takamoto Katsuta och finske junioren Sami Pajari. Efter en succéstart i Rally Monte Carlo har Oliver Solbergs formkurva gått lite nedåt.
Svensken ligger fyra inför helgens deltävling i Portug...Publicerad: 2026-05-05 09:02:29
70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.
70 ekipage till veckan och helgens Vodafone Rally de Portugal, rallyt på 34,5 mil grusvägar från Matosinhos fördelat över 23 sträckor. Rallyt tjuvstartar med shakedown onsdag eftermiddag och de tre första sträckor körs på torsdag eftermiddag och kväll, knappt 4 mil körs av rallyt.
Publiktokigt...Publicerad: 2026-05-05 05:53:11
Så gick det i lördagens Krutrace.
Närmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.
Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...Publicerad: 2026-05-04 11:52:00
Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
Onotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.
För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...Publicerad: 2026-05-04 09:02:56
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.
Rallyt startar t...Publicerad: 2026-05-04 05:54:05
Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg. Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.
Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...Publicerad: 2026-05-03 21:00:11
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.
Andra åket satte Adam Grah...Publicerad: 2026-05-03 19:32:44
Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
Tradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.
Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...Publicerad: 2026-05-03 06:18:30
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Violenrallyt med Flens MS som arrangör under dagen, 82 startande under förmiddagen där man efter rallyts sex sträckor hittar Tobias Johansson i topp med två sträcksegrar.
Flest sträckor vann Per Göthberg, han tog tre och var vid målflagg endast 0,7 sekund bakom. Inom 6,3 sekunder från seger var ...Publicerad: 2026-05-02 17:42:04
|
| |