|
 Dags för klassiska Vännäs-Plåt rallyt. PRESSRELEASE
1982 kördes den första upplagan av Vännäs-Plåt rallyt – tidigare under namnen Essberallyt respektive Pex-rallyt – och på lördag 18 februari är dags för tävlingens 34:e upplaga.
Genom åren har meriterade förare som Mikael Ericsson, Ola Strömberg och Thomas Rådström för att nämna några fartglada chaufförer vunnit denna tävling som kan ses som övre Norrlands äldsta och mest anrika rally.
I trakterna kring Vännäs kommer nu sju tidigare bekanta skogssträckor att avverkas.
– I år blir det dock ingen publiksträcka på Pengfors Motorstadion, däremot kommer serviceplatsen att vara förlagd dit, berättar tävlingsledaren Leif Sjöström inför stundande fartfest.
– Just en fartfest kan jag garantera. Vi har aldrig haft ett så bra underlag på vägarna varför jag kan lova att det kommer att gå riktigt, riktigt fort, säger Leif om tävlingen som ingår i Övre Norra Bilsportförbundets DM-serie och även i riksomfattande VOC Mekonomen sverige serie vilket då logiskt innebär att det till största delen kommer att handla om Volvobilar i startfältet.
2000, 2001 och så sent som 2014 vann hemmaföraren Jörgen Jonasson Vännäs-Plåt rallyt i en Mitsubishi respektive Golf Gti och nu är han på gång igen.
I en Skoda R5 gör Jörgen en intressant start och det som en av favoriterna nu när det handlar om för honom mycket bekanta sträckor.
Till start kommer även Vännäs MK:s Marcus Nilsson som vann tävlingen så sent som i fjol,
även en sen anmälning på Stefan Jonsson.
– Samtidigt fungerar också denna tävling som något av en förpostfäktning, genrep, inför nästa vinter då vi åter ska arrangera ett SM-rally första helgen i februari 2018, berättar Leif Sjöström.
Men det är då det…
Närmast står 34:e upplagan av Vännäs-Plåt rallyt på programmet med första start klockan 11.00 nu på lördag med 62 st anmälda förare från hela Sverige.
» Pressrelease från Vännäs MK.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2017-02-13 18:56:40
|