NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Sydsvenska Mästerskapet i Rally inför finalen i Rally Blekinge.
PRESSRELEASE

Efter att deltävling fyra, EC Snapphanerallyt i Hässleholm, nu körts är det bara den sista tävlingen Rally Blekinge kvar att köra den 22 september. Eftersom alla tävlingar räknas är det i många klasser väldigt spännande in i det sista. I Hässleholms tävling delades det också ut poäng för Power stage vilket gjorde att några förare kunde avancera ytterligare.

Efter Rally Blekinge kommer de 134.000:- som utgör den samlade prissumman att kunna fördelas till platserna 1-5 i alla klasser med 12.500:- till segraren

Mästerskapet omfattar tre stycken distriktstävlingar ur SSRC och de två SM-tävlingar som körs i södra Sverige, totalt alltså fem tävlingar där som sagt alla räknas i Mästerskapet.

Mästerskapet körs i fyra klasser: 4WD och sen sker en uppdelning av trimmat 2WD då FWD och RWD korar två separata mästare. Slutligen har R2 en egen klass motsvarande otrimmat 2WD i SM. Poängen i mästerskapet fördelas enligt regelverket för SM och poänglistan sammanställs ur resultatlistorna för varje tävling. Alla förarklasser ingår i respektive bilklass.

I 4WD kom inte ledaren Robin Adolfsson, Växjö, till start och det innebar att de högst placerade i SM klasserna kunde ta stora steg uppåt i tabellen. Bäst gick det förstås för segraren Johan Holmberg, Gotland som också tog högsta poäng på Power stage och med det gick upp i delad ledning med Robin. Nya trean Martin Berglund, Gävle ligger bara sex poäng bakom.

Topp fem efter fjärde tävlingen ser ut så här:
1. Johan Holmberg, Gotlands MF, Ford, 45p
2. Robin Adolfsson, Wäxjö MS, Mitsubishi, 45p
3. Martin Holmberg, SMK Gävle, Skoda, 39p
4. Kristoffer Nilsson, Hässleholms MK, Subaru, 37p
5. Nils Jensen, Haninge MK, Skoda, 30p

I den framhjulsdrivna tog Mattis Olsson, Gullabo, greppet om serien med en andraplats och fyra Power stage poäng och har nu en stor ledning före segraren i Hässleholm Kristian Johansson Kind. Johan Green skuggar och har också en liten segerchans liksom Jonas Åkesson, Karlskrona. Ny femma är Joacim Kristiansson, Hörby

Ställningen totalt blir då:
1. Mattis Olsson, Gullabo RC, Toyota, 62p
2. Kristian Johansson, Kinds MK, VW, 45p
2. Johan Green, Hässleholms MK, Toyota, 39p
3. Jonas Åkesson, Karlskrona AK, Toyota, 36p
5. Joacim Kristiansson, SMK Hörby, 34p

Den bakhjulsdrivna klassen har nu fått en ny ledare och den tidigare ledaren Daniel Wall, Mjölby, är nu förflyttad till tredje plats då suveränen i Hässleholm Patrik Flodin också avancerade förbi till en andra plats. Bäst gick det för junioren Simon Karlsson, Gullabo som gick upp i en knapp ledning och det skiljer nu bara tre poäng mellan de tre främsta. Olidligt spännande är ett gammalt uttryck från förra århundradet som kan passa.

1. Simon Karlsson, Gullabo RC, Volvo, 56p
2. Patrik Flodin, Ilsbo MK, Volvo, 55p
3. Daniel Wall, MSK Kvarnvingarna, Volvo, 53p
4. Pontus Lönnström, Nora MK, Volvo, 30p
5. Anton Claesson, Grimslövs MS, Volvo, 25p

Slutligen R2 klassen, som i SM kallas 2WD otrimmat. Här har C-föraren Victor Hansen, Hörby tack vare sin seger i Skillingaryd och ytterligare poäng i Hässleholm tagit ett ännu fastare grepp om första platsen. Men Emrik Smedberg, Växjö skuggar och är inte alls borta ur bilden. Stenhård kamp är det om platserna tre till fem.

1. Victor Hansen, SMK Hörby, Peugeot, 57p
2. Emrik Smedberg, Wäxjö MS, Honda, 44p
3. Albin Nordh, Ydre MK, Renault, 35p
4. Hampus Jakobsson, SMK Nyköping, Peugeot, 35p
5. Eddie Lundqvist, Sandvikens MK, Ford, 34p

Avslutningen körs alltså i Karlshamn den 22 september och ger då möjlighet ett testa en av 2019-års nya SM-arrangörer, Rally Blekinge, arrangerat av Asarums MS och Olofströms MK.

Prisutdelning kommer att ske i samband med SSRC-finalen i Eslöv den 6 oktober 2018


» Pressrelease från Sydsvenska Mästerskapet.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Siljasvängen:[Resultat]
Ånnabodabacken:[Resultat]
RC-Maskinrallyt:[Resultat]
Götenerundan:[Resultat][Tidsplan]
Björn Waldegårds Minne:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Info]
Rally Vipavska dolina Leone:[Resultat][Anslagstavla]
Vodafone Rally de Portugal:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2018-08-23 23:08:13






Pettersson snabbast i RC-Maskinrallyt - årspremiär för E-Cupen.
© emotorsport.seRC Maskinrallyt hos Team Skogsåkarna innebar två sträckor dubbelt på en kompakt bana i strålande sol och rykande damm, tre av fyra sträcksegrar gick till Tobias Pettersson / Hilmer Lindberg i Mitsubishi Lancer. Det blev seger totalt och full pott i premiären av E-Cupen för Gränna MK ekipaget i den v...

Publicerad: 2026-05-10 09:01:39


Siljasvängen och Rally de Portugal väntar under söndagen.
© Toyota Gazoo Racing.Siljasvängen tar Hälsingeserien vidare under söndagen hos SMK Hälsinge. Där väntar tre sträckor som går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 ekipagen.

Söndagen innebär slut i Rally de Portugal, två sträckor dubbelt med avslutning vid 15-tiden efter att sträckan Fafe gått andra gången. Oliver S...

Publicerad: 2026-05-10 06:08:26


Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.
© Toyota Gazoo Racing.Upp och ned i Rally de Portugal där vädret ställt till det för dem tävlande med inställningar och däck. Sebastien Ogier startade dagen som ledare, där väntar 145km special på nio sträckor och mycket skulle hända.

Svensken i ledning vid service.
In till service, efter fyra sträckor hade Ol...

Publicerad: 2026-05-09 21:10:52


Så gick det för klassikerna uppför Ånnabodabacken.
Uppför Ånnabodabacken körde Historiska Back & Sprintcupen deltävling, en rad klasser där Hans-Åke Söderqvist var före Göte Nygren i den inledande. Nästföljande tog Bengt-Göran Jonsson före Lars Larsson.

Tre sekunder i klass 4 för Åke Wievegg mot Per-Erik Sköldin, in som trea Karl-Bertil Ling. Sna...

Publicerad: 2026-05-09 20:07:43


Johansson snabbast runt Götenerundan, fyra krävande sträckor.
© emotorsport.seGötenerundan avverkades med två långa sträckor dubbelt, ena på 14km och den andra på 12km gav bra mil för dem tävlande i Västas DM och Mega Rally Cup. 30 ekipage bröt under dagen så endast 52 bilar genom avslutningen.

Tobias Johansson i Mitsubishi Mirage tävlar flitigt, åkte idag hem samtliga str...

Publicerad: 2026-05-09 18:49:56


Stavbom körde hem Björn Waldegårds Minne - Liiten i topp av 2wd.
© emotorsport.seBjörn Waldegård Minne avslutat efter sex specialsträckor i Roslagen, MK Rimo som arrangör där två av sträckorna gick dubbelt för dagen. 100-talet bilar för start och 80 till målet.

På inledande sträckan Gökan öppnade Stig Andervang bäst, han fick med en andra sträckseger när den avverkades en and...

Publicerad: 2026-05-09 18:16:11


Rally Sweden jagar förlängning av WRC avtalet, positiva signaler från WRC promotorn.
© M-Sport.Rally Sweden är det enda vinterrallyt i en VM-kalender som spänner över Europa, Asien, Sydamerika och Mellanöstern. År 2022 var första gången tävlingen kördes med Umeå som centralort. Med ett år kvar på gällande avtal med promotorn för WRC pågår nu dialogen om en förlängning. Och det är positiva sig...

Publicerad: 2026-05-09 15:40:24


Rallyradio & WebTV tablå för Rally Nyköping.
© emotorsport.seOm en vecka är Rally Nyköping i full gång, Rally SM och även en högintressant inbjudningsklass där internationella åkare gör start - 12 ekipage i Internationella 4wd för inbjudningsklassen mot hälften i Rally SM deltävlingen.

Rallylive går för flera sändningar, det blir Rallyradio från dagarna tv...

Publicerad: 2026-05-09 11:51:16


Siljasvängen inleder Hälsingeseriens grustävlande.
© emotorsport.seUnder söndagen Hälsingeserien första rallyt på grus för året, Siljasvängen med SMK Hälsinge som arrangör utgår från Arena Hagmyren. Tre sträckor går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 anmälda.

Största klass med 15 deltagare är Trimmat 2wd där Patrik Flodin, Joel Persson och Jari Liiten är tr...

Publicerad: 2026-05-09 10:20:48


Björn Waldegårds Minne, Götenerundan & RC-Maskinrally - några av lördagens rallyn att följa.
© Toyota Gazoo Racing.Rally på många håll runt om i landet, Björn Waldegårds Minne hos MK Rimo där 110-talet åkare går för SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien under lördagen på de sex sträckorna.

Götenerundan arrangeras av Götene MK där Västras DM och Mega Rally Cup tävlar om poängen, det är...

Publicerad: 2026-05-09 06:08:58


Tidigare nyheter:
Siljasvängen inleder Hälsingeseriens grustävlande.
Björn Waldegårds Minne, Götenerundan & RC-Maskinrally - några av lördagens rallyn att följa.
Dante i helgens Slovenska Rally Vipavska dolina Leone, en sträcka avverkad.
Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
GK Door Team Sweden växlar upp internationellt, två Yaris i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Hällefors MK presenterar stolt klubbens huvudsponsor och samarbetspartner 2026 – Loxam-Ramirent.
E-Cupen startar med RC-Maskinrallyt - lördagsrally från Lommaryd.
Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km.
110-talet åkare för lördagens Björn Waldegårds Minne.
Solberg i topp, Mille femma, Calle trea efter ss3 i Rally de Portugal.
Strax dags för de tre första sträckorna i Rally de Portugal.
Grönholm hos Svensk/amerikanska JRD Motorsport och testar ARC2-bilen.
80-talet tävlande i Götenerundan för DM och Mega Rally Cup.
Historiker uppför Ånnabodabacken.
Svenska Sprintserien summerar premiärhelgen i Strängnäs.
Så vill Oliver Solberg förändra WRC-serien, 'Alla ska kunna se showen'.
Solberg 6:a, Mille 13:e och Carlberg 2:a på shakedown inför Rally de Portugal.
Toarps MK med Borås Bil Rallysprint, nästa deltävling i SSRC.
Mille Johansson tillbaka på grus i Portugals VM-rally.
Shakedown inför WRC Rally de Portugal vid 16, se WebTV live.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Nässjörundan 16/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Enerco Malmjärn Runt 06/06


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Sviestadträffen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.