NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Klart för tävling i Umeå, sträckorna får tillstånd.
Tillstånden klara, grönt ljus för Rally Sweden.
PRESSRELEASE

VM-tävlingen Rally Sweden körs över 300 kilometer specialsträckor, berör över 250 markägare och flertalet samebyar.
Idag gav Länsstyrelsen i Umeå klartecken för rallyt. Arbetet med sträckorna för året har i många fall luftats i offentliga kanaler och sociala medier där det dessvärre stundtals varit en oanständig ton. Ett klimat som Rally Sweden tar avstånd ifrån.
De motbjudande uttalade som förts fram och de påhopp som skrivits gör mig verkligen ledsen. Det är inget som Rally Sweden står bakom. Att ha en dialog och förhandling där båda parter få framföra sina argument är en sak. Men att sitta och trolla bakom tangenterna och hoppa på folk är inte acceptabelt, säger Anna Nordkvist, vd Rally Sweden.

Lägg ner näthatet.
Såväl den internationella som den nationella bilsporten arbetar hårt mot näthat i olika projekt för att stävja det klimat som ofta framträder på Internets sociala forum.
Det är bara att lägga ner. Det finns ingen som vinner något på att slänga ur sig saker på det sättet. Allt som oftast ser jag att det hänvisas till någon redan felaktig källa och då bygger bara hatet vidare. Vårt mål är att Rally Sweden ska vara en upplevelse för alla, alla som älskar rally, men även för de som bara tycker det är skoj med ett fränt event som kommer till Umeå, säger Anna Nordkvist.

Värna om kulturen, djuren och klimatet.
Dagarna 13-16 februari körs årets Rally Sweden. Det blir fjärde gången som VM-deltävlingen arrangeras i regionen med Umeå som centralort.
Rally Sweden gästar Umeå och regionen ungefär en vecka per år med fyra rena tävlingsdagar och under den veckan vill vi samarbeta med markägare och renskötare för att allt ska fungera på bästa sätt under tävlingen, men även innan rallyt i all planering och efter tävlingen kring återställande av vägar och annat, annars fungerar det inte, men framförallt måste vi vara accepterade av de vi får låna marken av, säger Erik Åström, Event Director för Rally Sweden.

Ta hänsyn till djurlivet.
Rally Sweden är ett av Sveriges största återkommande idrottsevent. En tävling som har en stor publikskara, både inne på eventarenan Red Barn och ute i skogen längs med sträckorna.
Rally är fantastiskt att se ute i skogen längs med tävlingssträckorna. Men det är också viktigt att man som publik vet att man är gäst i naturen. Därför är det viktigt att inte stressa eventuella djur som man ser och naturligtvis inte förstöra och skräpa ner. Jag ber verkligen alla att visa respekt, säger Erik Åström och fortsätter.
Jag hoppas att vi nu kan fokusera framåt på det som väntar och att det här vädret håller i sig. Det borgar för väldigt bra förutsättningar för Rally Sweden 2025.

Hitta Startlistor, TV & Radio tablå, Resultat, Nyheter, Rallyväder och Officiella Anslagstavlan, m.m. på vår specialsite om Rally Sweden:



» Pressrelease från Svenska Rallyt AB.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease

Publicerad: 2025-01-24 10:07:19






Missa inte shakedown inför WRC Rally de Portigal i eftermiddag.
© Oliver Solberg Rally.Sjätte WRC deltävlingen och första riktiga grusrallyt, Portugisiska Vodafone Rally de Portugal kör efter eget tidsschema, det innebär shakedpown onsdag eftermiddag. Redan 16:01 går Elfyn Evans ut på 5,7km långa Baltar för att testa känslan i bilen inför rallystarten torsdag eftermiddag.

Som fjärd...

Publicerad: 2026-05-06 05:53:42


Händelserik SverigeSerie-premiär i Flen.
Det var tuffa händelserikt och tuffa tag när nya SverigeSerien körde årets premiär i Flen, närmare bestämt i skogarna utanför Malmköping. Flens MS bjöd med Violenrallyt på ett riktigt topprally. Sex jättefina, utmanande och utslagsgivande sträckor av toppkvalitet. En höggradrigt digitaliserad tävlin...

Publicerad: 2026-05-05 18:58:06


RC Maskinrallyt, start vid Norrvalla IP, fyra sträckor & 60-talet tävlande.
© Magnus Friman.På lördag är det äntligen dags för Team Skogsåkarnas RC Maskinrallyt med start vid Norrvalla IP, Lommaryd. Där finns HQ, serviceplats och servering, första tävlingsbil beger sig ut på banan klockan tolv. ...

Publicerad: 2026-05-05 12:28:15


Solberg ser fram mot helgens Rally de Portugal, cool atmosfär och passionerade fans.
© Oliver Solberg Rally.Toyota har gått starkt fram i årets WRC serie, fem förare topp sex i VM tabellen - Elfyn Evans leder före Takamoto Katsuta och finske junioren Sami Pajari. Efter en succéstart i Rally Monte Carlo har Oliver Solbergs formkurva gått lite nedåt.

Svensken ligger fyra inför helgens deltävling i Portug...

Publicerad: 2026-05-05 09:02:29


70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.70 ekipage till veckan och helgens Vodafone Rally de Portugal, rallyt på 34,5 mil grusvägar från Matosinhos fördelat över 23 sträckor. Rallyt tjuvstartar med shakedown onsdag eftermiddag och de tre första sträckor körs på torsdag eftermiddag och kväll, knappt 4 mil körs av rallyt.

Publiktokigt...

Publicerad: 2026-05-05 05:53:11


Så gick det i lördagens Krutrace.
© emotorsport.seNärmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.

Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...

Publicerad: 2026-05-04 11:52:00


Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
© emotorsport.seOnotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.

För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...

Publicerad: 2026-05-04 09:02:56


TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.

Rallyt startar t...

Publicerad: 2026-05-04 05:54:05


Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.

Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...

Publicerad: 2026-05-03 21:00:11


Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.

Andra åket satte Adam Grah...

Publicerad: 2026-05-03 19:32:44


Tidigare nyheter:
Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Foto från Sviestadträffen.
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Björn Waldegårds Minne 09/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Sviestadträffen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.