NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Opel Motorsport.
© Opel Motorsport.
Calle, Jörgen och Opel Motorsport fortsätter samarbetet 2025.

© Opel Motorsport.
© Opel Motorsport.
Jörgen och Calle ska jaga Junior-EM guld ihop med Opel Motorsport 2025.
Calle Carlberg säkrar förlängt kontrakt med Opel Motorsport – siktar mot guld i Rally-EM 2025.
PRESSRELEASE

Calle Carlberg och hans kartläsare, Jørgen Eriksen, kommer att tävla i Junior-EM 2025 med en Opel Corsa Rally4, under ledning av Opel Motorsports fabriksteam, efter att ha förlängt sitt kontrakt med ytterligare ett år. Detta markerar Carlbergs andra säsong i Junior-EM, där han under sin debutsäsong 2024 erövrade en silvermedalj. Den svensk-norska duon inleder EM-säsongen i Spanien den 4 april på asfalt.

"Jag är djupt tacksam för det förtroende Opel visar mig. Förra året tilldelades jag min plats som ett pris, men det fanns ingen garanti för att Opel skulle fortsätta sitt stöd. Med en ny teamkamrat som nyligen vunnit ADAC Opel Electric Rally Cup och därmed säkrat en plats som fabriksförare för 2025, bedömde jag mina chanser som mycket små. Jag är också väl medveten om de utmaningar som finns i att säkra budget för motorsportaktiviteter från tillverkare idag. Efter avslutningen av 2024 års säsong i Polen var jag osäker på om det skulle vara min sista ERC-tävling. Efter månader av intensivt arbete, möten och diskussioner bekräftades äntligen att de valt att fortsätta stötta oss i kampen mot JEM-guldet och behålla oss i fabriksteamet. Det var en enorm lättnad, och min motivation att säkra den återstående budgeten från vår sida ökade markant."

Precis som under 2024 kommer Stohl Racing att fortsätta driva fabriksteamet åt Opel Motorsport. Detta innebär att Carlberg och Eriksen redan har en etablerad relation med ingenjörer, mekaniker och teamets övriga personal. Den tidigare WRC-föraren Manfred Stohl är teamägare, vilket ger Carlberg en känsla av trygghet.

"Det är en ovärderlig tillgång att ha Manfred i teamet. Det finns få teamchefer med hans omfattande erfarenhet, och jag drar stor nytta av den. Under 2024 gjorde vi inga misstag i däckval eller andra taktiska beslut. Han har en imponerande kontroll. Jag trivs utmärkt med mekanikerna i teamet, och vi hade mycket roligt tillsammans under förra året. Teamet är verkligen internationellt, med medlemmar från Tyskland, Österrike, Ungern, Tjeckien, Rumänien och många andra europeiska länder."

Kontraktet med Opel innebär inte bara att Carlberg kommer att delta i de sex JERC-deltävlingarna. Han kommer också att spela en viktig roll i Opels framtida motorsportprojekt, inklusive som testförare, ambassadör och i andra mediarelaterade samarbeten.

Jörg Schrott, Opels motorsportchef, kommenterar valet av förare:
"Junior-EM har en framträdande position i Opels motorsportprogram. Som femfaldiga titelmästare går vi in i säsongen med höga förväntningar. Calle har redan visat sin förmåga att vinna, så målen är tydligt definierade."

Junior-EM består av sex deltävlingar i sex olika länder. Säsongen inleds i södra Spanien i början av april med Rally Sierra Morena. Därefter byter man till grusunderlag i början av maj med Rally Ungern, en tävling där Carlberg gjorde sin EM-debut förra året och tvingades bryta från en andraplats. Efter de krävande vägarna i Ungern avslutas grussäsongen med Rally Polen i mitten av juni. Efter halva säsongen beger man sig till Italien och Rally di Roma Capitale, en varm, krävande och svår tävling med den berömda superspecialen utanför Colosseum i Rom. Efter Italien väntar en av Europas mest utmanande asfalttävlingar, Rally Barum i Tjeckien. Mycket grus, lera och andra svårigheter står mellan juniorerna och målrampen. Säsongen avslutas i Kroatien den första helgen i oktober, återigen på asfalt och i en tävling som tidigare ingick i WRC.


» Pressrelease från Calle Carlberg.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2025-03-04 22:10:43






Missa inte shakedown inför WRC Rally de Portigal i eftermiddag.
© Oliver Solberg Rally.Sjätte WRC deltävlingen och första riktiga grusrallyt, Portugisiska Vodafone Rally de Portugal kör efter eget tidsschema, det innebär shakedpown onsdag eftermiddag. Redan 16:01 går Elfyn Evans ut på 5,7km långa Baltar för att testa känslan i bilen inför rallystarten torsdag eftermiddag.

Som fjärd...

Publicerad: 2026-05-06 05:53:42


Händelserik SverigeSerie-premiär i Flen.
Det var tuffa händelserikt och tuffa tag när nya SverigeSerien körde årets premiär i Flen, närmare bestämt i skogarna utanför Malmköping. Flens MS bjöd med Violenrallyt på ett riktigt topprally. Sex jättefina, utmanande och utslagsgivande sträckor av toppkvalitet. En höggradrigt digitaliserad tävlin...

Publicerad: 2026-05-05 18:58:06


RC Maskinrallyt, start vid Norrvalla IP, fyra sträckor & 60-talet tävlande.
© Magnus Friman.På lördag är det äntligen dags för Team Skogsåkarnas RC Maskinrallyt med start vid Norrvalla IP, Lommaryd. Där finns HQ, serviceplats och servering, första tävlingsbil beger sig ut på banan klockan tolv. ...

Publicerad: 2026-05-05 12:28:15


Solberg ser fram mot helgens Rally de Portugal, cool atmosfär och passionerade fans.
© Oliver Solberg Rally.Toyota har gått starkt fram i årets WRC serie, fem förare topp sex i VM tabellen - Elfyn Evans leder före Takamoto Katsuta och finske junioren Sami Pajari. Efter en succéstart i Rally Monte Carlo har Oliver Solbergs formkurva gått lite nedåt.

Svensken ligger fyra inför helgens deltävling i Portug...

Publicerad: 2026-05-05 09:02:29


70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.70 ekipage till veckan och helgens Vodafone Rally de Portugal, rallyt på 34,5 mil grusvägar från Matosinhos fördelat över 23 sträckor. Rallyt tjuvstartar med shakedown onsdag eftermiddag och de tre första sträckor körs på torsdag eftermiddag och kväll, knappt 4 mil körs av rallyt.

Publiktokigt...

Publicerad: 2026-05-05 05:53:11


Så gick det i lördagens Krutrace.
© emotorsport.seNärmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.

Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...

Publicerad: 2026-05-04 11:52:00


Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
© emotorsport.seOnotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.

För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...

Publicerad: 2026-05-04 09:02:56


TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.

Rallyt startar t...

Publicerad: 2026-05-04 05:54:05


Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.

Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...

Publicerad: 2026-05-03 21:00:11


Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.

Andra åket satte Adam Grah...

Publicerad: 2026-05-03 19:32:44


Tidigare nyheter:
Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Foto från Sviestadträffen.
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Björn Waldegårds Minne 09/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Sviestadträffen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.