|
 Sydsvenska Mästerskapet startar med Simrishamnsmixen. PRESSRELEASE
Sydsvenska Mästerskapet nystartade 2024 och detta andra år är första deltävlingen förlagd till Hammenhög och Simrishamnsmixen. Det är en traditionsrik tävling med en speciell vägkaraktär och ofta ett väldigt kyligt väder. Det finns inte så många platser på jorden som kan vara så kalla som en vårdag i en vinkel vänster på en åker i sydöstra hörnet av Skåne. Klockan 10 nu på lördag den 5 april skickar tävlingsledaren Johan Engström ut de 110 startande på en bana med fem specialsträckor på sammanlagt 40 km.
I de fyra klassen hittar vi både gamla bekanta från förra årets SSM men också många nya namn.
I ungdomsklassen tillhör det grundprincipen att förare kommer och går. Åldern tar ut sin rätt och förarna får lämna klassen. Så är det med förra årets suverän Emil Karlsson från Södra Sunnerbo. Han återfinns nu i C-förare Standard B och med sina meriter från 2024 kan han mycket väl utmana både B- och A-förare i den klassen. Mogen att ta över favoritskapet bland ungdomarna får nu förra årets trea Emil Salomonsson från Varberg anses vara.
4WD ser de två främsta från förra året på startlinjen i och med att familjen Fraas, Mick och Johannes, än en gång turar över till rätt sida sundet. Även förra årets fyra Nils Jensen, Haninge kommer till start. Förra årets SSRC mäster Robin Adolfsson, Wäxjö samt Fredrik Grahn, Örebro utmanar. Spännande start gör Sakari Veiremaa från Espoo i Finland. De första resultaten som går att spåra är från 1981 och sedan följer en väldigt lång karriär i många olika bilar. Opel Manta 400, Lancia Delta, Mazda 323, Escort, Sierra, Mitsubishi, Toyota WRC är bara några exempel. Så vill ni se rutin på lördag så skall ni kolla in startnummer 69.
Standardklassen har en tidigare omnämnd dark horse i C klassen genom Emil Karlsson. Några av de främsta från 2024 saknas men trean Jim Nilsson, Hörby och femman Markus Svensson, Älmhult är på plats. Ni som kommer ihåg SSRC för ett antal år sedan minns säkert kampen mellan Henrik Levin, Hörby och Patrik Fredriksson, Fryksdalen. De hade alltid en kamp på vägen men också i trash talk inför och efter tävlingarna. Blir spännande att följa igen. I denna klass är för året nyheten att standard A och standard B tar med sig sina poäng till en gemensam lista. I standard A förenas bröderna Hampus och Jesper Larsson igen.
2WD slutligen. I denna klass saknas de tre första men de som finns med är av yppersta klass med SM meriter i massor. Fyran och femman från 2025 i blåa bilar från Hässleholm, Johan Gren och Johannes Haraldsson, vill säkert vara med i toppen men utmanas främst av fem smålänningar. Jacob Johannesson, Gullabo och Victor Karlsson, Vimmerby har mängder av SM poäng i bagaget. Emil Friman, Vetlanda är ung och hungrig och satsar hårt med nye kartläsaren Marcus Sund. Ett par som också tillhör SSRC historien är Per Eriksson, Kristdala och Thomas Grönberg, Oskarshamn. Vi ser fram mot deras interna fight på lördag, en kamp som väldigt ofta ledde till seger för någon av dem.
» Pressrelease från Sydsvenska Mästerskapet.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2025-03-31 20:39:46
|
|
32 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan bara 25 tävlar om VM-poäng.
32 ekipage för Forum8 Rally Japan varav 25 anmälda för WRC-klasser, tio ekipage för Rally1 varav hälften Toyota Gazoo Racing med Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sebastien Ogier för märkesteamet. I eget team Sami Pajari och utom teampoäng kör Takamoto katsuta.
Adrien Fourmaux och Thierry Neuville få...Publicerad: 2026-05-06 08:55:42
Missa inte shakedown inför WRC Rally de Portigal i eftermiddag.
Sjätte WRC deltävlingen och första riktiga grusrallyt, Portugisiska Vodafone Rally de Portugal kör efter eget tidsschema, det innebär shakedpown onsdag eftermiddag. Redan 16:01 går Elfyn Evans ut på 5,7km långa Baltar för att testa känslan i bilen inför rallystarten torsdag eftermiddag.
Som fjärd...Publicerad: 2026-05-06 05:53:42
Händelserik SverigeSerie-premiär i Flen. Det var tuffa händelserikt och tuffa tag när nya SverigeSerien körde årets premiär i Flen, närmare bestämt i skogarna utanför Malmköping. Flens MS bjöd med Violenrallyt på ett riktigt topprally. Sex jättefina, utmanande och utslagsgivande sträckor av toppkvalitet. En höggradrigt digitaliserad tävlin...Publicerad: 2026-05-05 18:58:06
RC Maskinrallyt, start vid Norrvalla IP, fyra sträckor & 60-talet tävlande.
På lördag är det äntligen dags för Team Skogsåkarnas RC Maskinrallyt med start vid Norrvalla IP, Lommaryd. Där finns HQ, serviceplats och servering, första tävlingsbil beger sig ut på banan klockan tolv. ...Publicerad: 2026-05-05 12:28:15
Solberg ser fram mot helgens Rally de Portugal, cool atmosfär och passionerade fans.
Toyota har gått starkt fram i årets WRC serie, fem förare topp sex i VM tabellen - Elfyn Evans leder före Takamoto Katsuta och finske junioren Sami Pajari. Efter en succéstart i Rally Monte Carlo har Oliver Solbergs formkurva gått lite nedåt.
Svensken ligger fyra inför helgens deltävling i Portug...Publicerad: 2026-05-05 09:02:29
70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.
70 ekipage till veckan och helgens Vodafone Rally de Portugal, rallyt på 34,5 mil grusvägar från Matosinhos fördelat över 23 sträckor. Rallyt tjuvstartar med shakedown onsdag eftermiddag och de tre första sträckor körs på torsdag eftermiddag och kväll, knappt 4 mil körs av rallyt.
Publiktokigt...Publicerad: 2026-05-05 05:53:11
Så gick det i lördagens Krutrace.
Närmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.
Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...Publicerad: 2026-05-04 11:52:00
Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
Onotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.
För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...Publicerad: 2026-05-04 09:02:56
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.
Rallyt startar t...Publicerad: 2026-05-04 05:54:05
Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg. Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.
Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...Publicerad: 2026-05-03 21:00:11
|
| |