|
 Tidemand i ledning efter första dagen av South Swedish Rally. PRESSRELEASE
Efter första dagen av South Swedish Rally och sju avverkade sträckor, leder Pontus Tidemand den otrimmade tvåhjulsdrivna klassen i Team Tätabs Ford Fiesta R2. Det har varit en tuff och jämn kamp under dagen, men Pontus är nöjd och ser fram emot dag två.
Pontus, tillsammans med kartläsaren Ola Fløene, startade försiktigt på fredagseftermiddagens första sträcka, men redan på andra sträckan delade han snabbaste tiden med Fredrik Åhlin. På tredje sträckan kom ännu en sträckvinst och på följande sträcka tog han över ledningen i den otrimmade tvåhjulsdrivna klassen.
- Det känns kul att vara igång igen och jag tycker vi fått en okej start. Det är viktig träning och klart att man tänker på hur det kan hjälpa mig i kommande VM-rallyn, sa Pontus efter de första sträckorna.
Resten av dagen handlade till stor del om kampen mellan Pontus och Fredrik Åhlin. Sekunderna bollades mellan dem, men Pontus lyckades bibehålla ledningen till den sjunde och avslutande sträckan - en publiksträcka på asfalt. Från början skulle sträckan ha körts två gånger men på grund av tidsbrist och mörker bestämde tävlingsledningen sig för att stryka den andra rundan. Pontus satte en femtetid, men är likväl kvar i ledning i klassen.
- Det var lite svårt att köra på asfalt med grusdäck på den sista sträckan, men vi behåller ledningen och är nöjda med dagen, berättar Pontus. Vi ser verkligen fram emot morgondagen, det kommer bli en spännande kamp!
I morgon väntar ytterligare åtta sträckor med start klockan 09:08.
Ställningen i South Swedish Rallys otrimmade 2WD efter första dagen:
1. Tidemand / 2. Åhlin +1,2 / 3. Bergkvist +4,9 / 4. Kjaer +17,8 / 5. Olsson +33,6 / 6. Alkberg +51,8 / 7. Adielsson +54,0 / 8. Jansson +1.29,2 / 9. Pinomäki +2.01,6 / 10. Larsen +2.22,9
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.
Upp och ned i Rally de Portugal där vädret ställt till det för dem tävlande med inställningar och däck. Sebastien Ogier startade dagen som ledare, där väntar 145km special på nio sträckor och mycket skulle hända.
Svensken i ledning vid service.
In till service, efter fyra sträckor hade Ol...Publicerad: 2026-05-09 21:10:52
Så gick det för klassikerna uppför Ånnabodabacken. Uppför Ånnabodabacken körde Historiska Back & Sprintcupen deltävling, en rad klasser där Hans-Åke Söderqvist var före Göte Nygren i den inledande. Nästföljande tog Bengt-Göran Jonsson före Lars Larsson.
Tre sekunder i klass 4 för Åke Wievegg mot Per-Erik Sköldin, in som trea Karl-Bertil Ling. Sna...Publicerad: 2026-05-09 20:07:43
Johansson snabbast runt Götenerundan, fyra krävande sträckor.
Götenerundan avverkades med två långa sträckor dubbelt, ena på 14km och den andra på 12km gav bra mil för dem tävlande i Västas DM och Mega Rally Cup. 30 ekipage bröt under dagen så endast 52 bilar genom avslutningen.
Tobias Johansson i Mitsubishi Mirage tävlar flitigt, åkte idag hem samtliga str...Publicerad: 2026-05-09 18:49:56
Stavbom körde hem Björn Waldegårds Minne - Liiten i topp av 2wd.
Björn Waldegård Minne avslutat efter sex specialsträckor i Roslagen, MK Rimo som arrangör där två av sträckorna gick dubbelt för dagen. 100-talet bilar för start och 80 till målet.
På inledande sträckan Gökan öppnade Stig Andervang bäst, han fick med en andra sträckseger när den avverkades en and...Publicerad: 2026-05-09 18:16:11
Rally Sweden jagar förlängning av WRC avtalet, positiva signaler från WRC promotorn.
Rally Sweden är det enda vinterrallyt i en VM-kalender som spänner över Europa, Asien, Sydamerika och Mellanöstern. År 2022 var första gången tävlingen kördes med Umeå som centralort. Med ett år kvar på gällande avtal med promotorn för WRC pågår nu dialogen om en förlängning. Och det är positiva sig...Publicerad: 2026-05-09 15:40:24
Rallyradio & WebTV tablå för Rally Nyköping.
Om en vecka är Rally Nyköping i full gång, Rally SM och även en högintressant inbjudningsklass där internationella åkare gör start - 12 ekipage i Internationella 4wd för inbjudningsklassen mot hälften i Rally SM deltävlingen.
Rallylive går för flera sändningar, det blir Rallyradio från dagarna tv...Publicerad: 2026-05-09 11:51:16
Siljasvängen inleder Hälsingeseriens grustävlande.
Under söndagen Hälsingeserien första rallyt på grus för året, Siljasvängen med SMK Hälsinge som arrangör utgår från Arena Hagmyren. Tre sträckor går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 anmälda.
Största klass med 15 deltagare är Trimmat 2wd där Patrik Flodin, Joel Persson och Jari Liiten är tr...Publicerad: 2026-05-09 10:20:48
Björn Waldegårds Minne, Götenerundan & RC-Maskinrally - några av lördagens rallyn att följa.
Rally på många håll runt om i landet, Björn Waldegårds Minne hos MK Rimo där 110-talet åkare går för SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien under lördagen på de sex sträckorna.
Götenerundan arrangeras av Götene MK där Västras DM och Mega Rally Cup tävlar om poängen, det är...Publicerad: 2026-05-09 06:08:58
Dante i helgens Slovenska Rally Vipavska dolina Leone, en sträcka avverkad. Första sträckan i Slovenska Rally Vipavska dolina Leone avverkad, en 3,8km kort sträcka startade rallyt under kvällen. Resten går under lördagen med tre olika sträckor där en körs dubbelt och övriga två går tre gånger. Totalt 96km väntar på asfalt.
Svenskt i rallyt genom Dante Johansson och Theo ...Publicerad: 2026-05-08 21:25:58
Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
Rally de Portugals sju sträckor från fredagen avverkade, totalt tio sträckor har de tävlande gått igenom av de 23 för rallyt. Flera olika sträckvinnare under dagen, Oliver Solberg startade dagen i ledning med 3,4 sekunder och tar etappvila som fyra, 16,4 sekunder från ledning.
- Det har varit en...Publicerad: 2026-05-08 19:58:37
|
| |