|
 En lyckad dag för Frida och Max i South Swedish Rally. PRESSRELEASE
Frida Axelsson, Skillingaryds MK med denna gången Co-drivern Max Nensén, Gnesta MK hade en riktigt bra dag med turen på sin sida i lördagens tävling South Swedish Rally.
Tävlingen bestod av 8 SS och med fyra i klassen visste Frida att det skulle bli en tuff dag och det gällde att hålla sig på vägen ända in i mål.
"Vi började ju på SS 6 och där blev det några stopp på ca 40-50 minuter, så jag tappade lite suget där och därav kom misstagen redan på första sträckan, säger Frida"
Frida lyckades att köra på en höbal och blev tvungen att backa. Skillingarydsföraren tar på sig de misstaget helt själv.
"Noten satt perfekt och Max upprepade den också, men trots det så körde jag rakt fram och lyckades träffa en höbal och tvingades därför backa.
Trots misstaget visade sig dock att Frida och Max hängde med bra och var enbart 4 sekunder efter Linus Svensson.
De två sträckorna som var kvar innan service, tog Frida ett steg tillbaka för att dels hålla bilen hel och även komma runt alla sträckorna som var kvar.
En snabb service på 20 minuter och ny energi för att ta ikapp dem 14,5 sekundrarna dem hade upp till första platsen.
Dags för SS1 och SS2 för deras del, där dem verkligen höll ett bra tempo i Grp E golfen, sträckseger på båda sträckorna.
"Givetvis roligt att äntligen få plocka hem sträcksegrar, synd bara att Linus bil började krångla för honom, så han tappade mycket på det."
Nu hade alltså Frida och Max en stadigt grepp om första platsen i klassen och skulle i princip bara komma runt SS4 och SS5. Även där plockar dem hem två sträcksegrar.
"ÄNTLIGEN, utbrister Frida när besättningen kommit in till slutmålet och möts av resten av teamet"
- Jag har kämpat så länge för den här första segern i B och nu äntligen hade jag turen på min sida idag, en stor guldstjärna till Max idag, som har gjort sitt jobb helt perfekt, säger en mycket glad Frida efter första segern i B och därmed sin första poäng till A-förare.
Nästa tävling för Frida blir nu den 13-14 Juni , då hon sitter i högerstolen hos Jonna Eson Brådhe i SM.
» Pressrelease från Frida Axelsson.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Johansson snabbast runt Götenerundan, fyra krävande sträckor.
Götenerundan avverkades med två långa sträckor dubbelt, ena på 14km och den andra på 12km gav bra mil för dem tävlande i Västas DM och Mega Rally Cup. 30 ekipage bröt under dagen så endast 52 bilar genom avslutningen.
Tobias Johansson i Mitsubishi Mirage tävlar flitigt, åkte idag hem samtliga str...Publicerad: 2026-05-09 18:49:56
Stavbom körde hem Björn Waldegårds Minne - Liiten i topp av 2wd.
Björn Waldegård Minne avslutat efter sex specialsträckor i Roslagen, MK Rimo som arrangör där två av sträckorna gick dubbelt för dagen. 100-talet bilar för start och 80 till målet.
På inledande sträckan Gökan öppnade Stig Andervang bäst, han fick med en andra sträckseger när den avverkades en and...Publicerad: 2026-05-09 18:16:11
Rally Sweden jagar förlängning av WRC avtalet, positiva signaler från WRC promotorn.
Rally Sweden är det enda vinterrallyt i en VM-kalender som spänner över Europa, Asien, Sydamerika och Mellanöstern. År 2022 var första gången tävlingen kördes med Umeå som centralort. Med ett år kvar på gällande avtal med promotorn för WRC pågår nu dialogen om en förlängning. Och det är positiva sig...Publicerad: 2026-05-09 15:40:24
Rallyradio & WebTV tablå för Rally Nyköping.
Om en vecka är Rally Nyköping i full gång, Rally SM och även en högintressant inbjudningsklass där internationella åkare gör start - 12 ekipage i Internationella 4wd för inbjudningsklassen mot hälften i Rally SM deltävlingen.
Rallylive går för flera sändningar, det blir Rallyradio från dagarna tv...Publicerad: 2026-05-09 11:51:16
Siljasvängen inleder Hälsingeseriens grustävlande.
Under söndagen Hälsingeserien första rallyt på grus för året, Siljasvängen med SMK Hälsinge som arrangör utgår från Arena Hagmyren. Tre sträckor går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 anmälda.
Största klass med 15 deltagare är Trimmat 2wd där Patrik Flodin, Joel Persson och Jari Liiten är tr...Publicerad: 2026-05-09 10:20:48
Björn Waldegårds Minne, Götenerundan & RC-Maskinrally - några av lördagens rallyn att följa.
Rally på många håll runt om i landet, Björn Waldegårds Minne hos MK Rimo där 110-talet åkare går för SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien under lördagen på de sex sträckorna.
Götenerundan arrangeras av Götene MK där Västras DM och Mega Rally Cup tävlar om poängen, det är...Publicerad: 2026-05-09 06:08:58
Dante i helgens Slovenska Rally Vipavska dolina Leone, en sträcka avverkad. Första sträckan i Slovenska Rally Vipavska dolina Leone avverkad, en 3,8km kort sträcka startade rallyt under kvällen. Resten går under lördagen med tre olika sträckor där en körs dubbelt och övriga två går tre gånger. Totalt 96km väntar på asfalt.
Svenskt i rallyt genom Dante Johansson och Theo ...Publicerad: 2026-05-08 21:25:58
Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
Rally de Portugals sju sträckor från fredagen avverkade, totalt tio sträckor har de tävlande gått igenom av de 23 för rallyt. Flera olika sträckvinnare under dagen, Oliver Solberg startade dagen i ledning med 3,4 sekunder och tar etappvila som fyra, 16,4 sekunder från ledning.
- Det har varit en...Publicerad: 2026-05-08 19:58:37
GK Door Team Sweden växlar upp internationellt, två Yaris i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
GK Door Team Sweden är klara för Royal Rally of Scandinavia och kommer till start med två Toyota GR Yaris Rally2 i en spännande satsning på den internationella rallyscenen.
En av bilarna kommer att köras av Patrik Hallberg tillsammans med John Stigh, där Hallberg samtidigt gör debut i EM-sammanha...Publicerad: 2026-05-08 12:49:28
Hällefors MK presenterar stolt klubbens huvudsponsor och samarbetspartner 2026 – Loxam-Ramirent.
Under 2026 pågår dubbla firanden för Hällefors Motorklubb – det är 80 år sedan föreningen startade och 40 år sedan Sångens motorstadion invigdes. Även fast hemkommunen Hällefors inte är stor, är hjärtat i klubben enormt. Med över 450 medlemmar är det en klubb som fortsätter vara aktiv.
Under 2026...Publicerad: 2026-05-08 10:49:12
|
| |