NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Bara två tävlingar kvar innan finalen i SSRC.
PRESSRELEASE

Sydsvenska Rallycupen körde sin åttonde deltävling då Älmhults MK för 51:a gången arrangerade Silverratten lördagen den 16 augusti. Kännetecknande för vägarna i gränslandet mellan Småland och Skåne är att de krokiga och med mycket, riktigt mycket, sten i kanterna. Trots detta var det bara ett tjugotal av den 133 startande som fick bryta. Sex sträckor på sammanlagt 40 km skulle de tävlande ta sig an i det idealiska rallyvädret med ca 20 grader, lite vind och ingen strålande sol att få i ögonen. Hela tävlingen och framför allt vägarna fick bara lovord av de tävlande.

Även denna tävling vanns av Stoffe Nilsson, Hässleholm men både Ola Schön, Tomelilla och Emrik Smedberg, Växjö vann sina klasser så de tre har fortsatt en kamp om första platsen och de 25.000:- som segraren i grundserien kan kvittera ut. Den stora frågan är om någon av dem kommer att bli besegrade i sina respektive klasser i de sista tävlingarna. I C-förare Grupp E uteblev Olas värste konkurrent Per Molin, Toarp så därför blev segern hela 50 s före Keith Wennberg, Skillingaryd. I B-förare 2WD hade Emriks stora konkurrent Victor Karlsson mekaniska problem och kunde inte utmana Emrik ända till slutet. Men det skall nog hända något dramatiskt om inte det är dessa tre skall toppa grundserien även kallad prispottslistan Men, å andra sidan, när de tre i täten enligt reglerna räknar bort sitt sämsta resultat så skiljer det bara 46 poäng ner till Erik Bergman på femte plats. Det är ju också så att det utgår 25 extra poäng till de som startar i de två sista tävlingarna så det är 85+85 poäng för segrar kvar att kämpa om. Kan bli spännande in i det sista.

I den aktuella poängställningen efter Älmhult så är också markerat de som är kvalificerade till finalen i Vetlanda den 25 oktober.

En av dom som lite smugit fram till ledning i sin klass är Simon Karlsson, Gullabo i C-förare Grupp F/VOC. Han har hela säsongen haft en tät kamp med Tim Liljegren, Karlskrona men efter Kullingstrofén och Silverratten har han kopplat greppet och också avancerat till fjärde plats i prispottslistan med möjlighet att ta med sig 10.000:-hem från festen efter finalen. –” Jag är jättenöjd med säsongen och med tanke på att jag började köra förra året har jag medvetet valt att köra förståndigt och öka efterhand som rutinen kommer”, säger Simon. Den 20-årige montören från Torsås har lite folkrace från femtonårsåldern som motorsportbakgrund. Kompisen och kartläsaren Johan Eriksson delar på allt jobb i garaget och hittar allt bättre i det samarbete som notkörning kräver. –”Om inte bakaxeln rasat i Kongen så hade jag kunnat vara med i den absoluta toppen i listan”, säger Simon och avslutar med att tacka sin och kartläsaren Johans pappor för hjälpen som servicemän.

I C-förare 2WD är det ännu en förare som så sakta tagit sig upp i klassledning och också till den absoluta toppen i prispottslistan med sin sjätte plats. Andreas Axelsson, Grimslöv är trots sina 36 år nybörjare som rallyförare, däremot har han varit codriver i många år och också han har ett folkraceförflutet med tävlingar till och från i 20 år. I Emiltrofén förra året debuterade han. –”Köpte den blåa Golfen av Fredrik Frisell, Karlskrona och har hela tiden valt att, precis som Simon, skynda långsamt och skaffa erfarenhet. Med min kartläsarebakgrund hade jag en bra plattform att stå på vad gäller notkörning, även om det är skillnad på att läsa dom och köra efter dom” säger Andreas. Till vardags är han linjemaskinist och bygger el- och kraftledningar. Göran Söderström har lotsat honom de flesta tävlingarna sen debuten. –”Tycker SSRC är en bra serie, fina tävlingar och chans till prispengar och bostaden i Djura Nöbbele två mil söder om Växjö bor jag nästan mitt i tävlingsområdet”.

I Grupp F/Volvo Original Elit har Kim Nilsson, Osby och Tom Kristensson, Hörby tagits sig upp i toppen och petat ner Erik Karlström Nässjö till tredje plats. Christer Westerdahl, Skillingaryd kan ta sig till finalen om nybygget efter smällen i SSR blir färdig till Hörbys tävling

Magnus Johansson, Älmhult tog sin fösta seger för säsongen och han och flera till kan känna sig säkra på en finalplats. Joacim Kristiansson, Hörby, Robert Scholander, Eksjö och Markus Theorin, Skillingaryd har fortfarande chansen att nå dit med deltagande och bra placeringar i Vimmerby eller Hörby.


» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






RC Maskinrallyt, start vid Norrvalla IP, fyra sträckor & 60-talet tävlande.
© Magnus Friman.På lördag är det äntligen dags för Team Skogsåkarnas RC Maskinrallyt med start vid Norrvalla IP, Lommaryd. Där finns HQ, serviceplats och servering, första tävlingsbil beger sig ut på banan klockan tolv. ...

Publicerad: 2026-05-05 12:28:15


Solberg ser fram mot helgens Rally de Portugal, cool atmosfär och passionerade fans.
© Oliver Solberg Rally.Toyota har gått starkt fram i årets WRC serie, fem förare topp sex i VM tabellen - Elfyn Evans leder före Takamoto Katsuta och finske junioren Sami Pajari. Efter en succéstart i Rally Monte Carlo har Oliver Solbergs formkurva gått lite nedåt.

Svensken ligger fyra inför helgens deltävling i Portug...

Publicerad: 2026-05-05 09:02:29


70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.70 ekipage till veckan och helgens Vodafone Rally de Portugal, rallyt på 34,5 mil grusvägar från Matosinhos fördelat över 23 sträckor. Rallyt tjuvstartar med shakedown onsdag eftermiddag och de tre första sträckor körs på torsdag eftermiddag och kväll, knappt 4 mil körs av rallyt.

Publiktokigt...

Publicerad: 2026-05-05 05:53:11


Så gick det i lördagens Krutrace.
© emotorsport.seNärmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.

Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...

Publicerad: 2026-05-04 11:52:00


Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
© emotorsport.seOnotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.

För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...

Publicerad: 2026-05-04 09:02:56


TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.

Rallyt startar t...

Publicerad: 2026-05-04 05:54:05


Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.

Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...

Publicerad: 2026-05-03 21:00:11


Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.

Andra åket satte Adam Grah...

Publicerad: 2026-05-03 19:32:44


Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
© emotorsport.seTradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.

Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...

Publicerad: 2026-05-03 06:18:30


Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
© emotorsport.seViolenrallyt med Flens MS som arrangör under dagen, 82 startande under förmiddagen där man efter rallyts sex sträckor hittar Tobias Johansson i topp med två sträcksegrar.

Flest sträckor vann Per Göthberg, han tog tre och var vid målflagg endast 0,7 sekund bakom. Inom 6,3 sekunder från seger var ...

Publicerad: 2026-05-02 17:42:04


Tidigare nyheter:
Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Foto från Sviestadträffen.
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Björn Waldegårds Minne 09/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Sviestadträffen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.