NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© PontusTidemand.se
© PontusTidemand.se
Pontus och Emil togs emot av folkets jubel vid målgången i Tyska VM Rallyt.
Pontus Tidemand segrare i Rallye Deutschland.
PRESSRELEASE

Som det enda helsvenska ekipaget i årets Rally Deutschland, slängde sig Pontus Tidemand och kartläsaren Emil Axelsson in i segerstriden från start. De var snabbast på hela sju av de totalt 17 sträckorna och efter en nervkittlande kamp med estländaren Ott Tänak, kunde Pontus tillslut stå som vinnare i WRC 2-klassen på söndagen.

Helgens tävling var Pontus andra uppvisning i årets WRC 2-mästerskap och inte bara första gången han körde M-Sports Ford Fiesta R5 på asfalt, utan också första gången med en fyrhjulsdriven bil i en asfalttävling. Ändå imponerade han redan på de första sträckorna på fredagsmorgonen. Han gjorde exakt vad som krävs för att lyckas i det tyska VM-rallyt - hittade rätt känsla, ett bra tempo och höll huvudet kallt på de utmanande vägarna.

Efter att ha avslutat den första tävlingsdagen på en andraplats, tog Pontus ledningen på lördagens första sträcka. Konkurrenterna var snabba, men Pontus svarade på motståndet och hade fortfarande ledningen inför dagens avslutande sträcka. Där slog oturen till. En punktering gjorde att han och Emil var tvungna att stanna mitt på sträckan, men tack vare ett snabbt däckbyte tappade de inte mer än en och en halv minut. De halkade ner till fjärdeplatsen men pallen var fortfarande inom räckhåll - om de tog upp kampen och började jaga.

På söndagen fanns det inget annat alternativ än att attackera med full kraft, en uppgift som Pontus tog sig an med bravur. Redan efter en sträcka låg han trea och efter att ledande Julien Maurin fick punktering, började kampen om vinsten. Endast sex sekunder skiljde mellan Pontus och Ott Tänak när de påbörjade den allra sista sträckan. Det blev Pontus som till slut slog estländaren med 1.8 sekunder i den totala ställningen och därmed fick sin första WRC 2-seger - i sin blott andra tävling i klassen.

- Det här är den största vinsten i min karriär så här långt och jag är superglad, säger Pontus efter målgången. Vi har verkligen gjort vårt absolut bästa ända från starten, tagit risker när det varit nödvändigt och hela tiden haft ögonen på målet. Bilen har fungerat perfekt, precis som samarbetet med Emil, och trots att vi har kämpat hårt har vi också kunnat njuta av att sitta i en rallybil igen. Dessutom gillar jag en ordentlig fight, rally är som bäst när det inte är avgjort förrän den sista sträckan är körd.

Planen för Pontus är nu att fokusera mer på rally under hösten samtidigt som han avslutar säsongen i Rallycross-VM. Vad gäller VM-rally blir nästa tävling i WRC 2-serien Rallye de France i början av oktober och han hoppas även kunna delta i Rally de Espana och Wales Rally GB.

- Jag är så tacksam gentemot EVEN Management och Tätab för att de backar upp mig och gör det här möjligt, och M-Sport för att de ser till att jag får en riktigt bra och konkurrenskraftig bil. Så här bra stöd betyder allt för den vidare satsningen och jag ska göra allt för att etablera mig starkare för varje tävling. Målet är solklart - en permanent plats i WRC, avslutar en leende Pontus.

Resultat WRC2 - ADAC Rallye Deutschland
1. Pontus Tidemand (SWE) 3:18:55.6
2. Ott Tänak (EST) +1.8
3. Armin Kremer (DEU) +1:05.2
4. Julien Maurin (FRA) +2:41.0
5. Nasser Al-Attiyah (QAT) +6:35.6


» Pressrelease från Pontus Tidemand.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Händelserik SverigeSerie-premiär i Flen.
Det var tuffa händelserikt och tuffa tag när nya SverigeSerien körde årets premiär i Flen, närmare bestämt i skogarna utanför Malmköping. Flens MS bjöd med Violenrallyt på ett riktigt topprally. Sex jättefina, utmanande och utslagsgivande sträckor av toppkvalitet. En höggradrigt digitaliserad tävlin...

Publicerad: 2026-05-05 18:58:06


RC Maskinrallyt, start vid Norrvalla IP, fyra sträckor & 60-talet tävlande.
© Magnus Friman.På lördag är det äntligen dags för Team Skogsåkarnas RC Maskinrallyt med start vid Norrvalla IP, Lommaryd. Där finns HQ, serviceplats och servering, första tävlingsbil beger sig ut på banan klockan tolv. ...

Publicerad: 2026-05-05 12:28:15


Solberg ser fram mot helgens Rally de Portugal, cool atmosfär och passionerade fans.
© Oliver Solberg Rally.Toyota har gått starkt fram i årets WRC serie, fem förare topp sex i VM tabellen - Elfyn Evans leder före Takamoto Katsuta och finske junioren Sami Pajari. Efter en succéstart i Rally Monte Carlo har Oliver Solbergs formkurva gått lite nedåt.

Svensken ligger fyra inför helgens deltävling i Portug...

Publicerad: 2026-05-05 09:02:29


70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.70 ekipage till veckan och helgens Vodafone Rally de Portugal, rallyt på 34,5 mil grusvägar från Matosinhos fördelat över 23 sträckor. Rallyt tjuvstartar med shakedown onsdag eftermiddag och de tre första sträckor körs på torsdag eftermiddag och kväll, knappt 4 mil körs av rallyt.

Publiktokigt...

Publicerad: 2026-05-05 05:53:11


Så gick det i lördagens Krutrace.
© emotorsport.seNärmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.

Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...

Publicerad: 2026-05-04 11:52:00


Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
© emotorsport.seOnotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.

För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...

Publicerad: 2026-05-04 09:02:56


TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.

Rallyt startar t...

Publicerad: 2026-05-04 05:54:05


Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.

Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...

Publicerad: 2026-05-03 21:00:11


Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.

Andra åket satte Adam Grah...

Publicerad: 2026-05-03 19:32:44


Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
© emotorsport.seTradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.

Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...

Publicerad: 2026-05-03 06:18:30


Tidigare nyheter:
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Foto från Sviestadträffen.
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Björn Waldegårds Minne 09/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Sviestadträffen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.