|
 Klart för East Sweden Rally - så ser banan och startfältet ut. PRESSRELEASE
Årets SM-säsong I rally närmar sig sin fjärde och näst sista deltävling. East Sweden Rally har Linköping som nav, liksom förra året. Men i år är banan lagd norr och öster om Linköping vilket innebär att inte mycket går att känna igen från fjolårets succétävling.
Banan.
Tävlingen avgörs under två dagar och serviceplats, sekretariat och pressrum ligger alla samlade vid Saab Arena, fd Cloetta Center. Därifrån rullar första tävlingsbil ut kl 17.30 på fredagen för att direkt kasta sig över parksträckan som körs på asfalt vid Saab Arena. En helt ny sträcka vid Ringstorp blir nästa utmaning och den har allt, från snabb bred väg, ett jättelyft till riktigt tuffa kurvor och luriga krön. Därefter åter till serviceplatsen för övernattning.
Dag två, lördagen, bjuder på en repris av gårdagens nya sträcka, nu som SS 3, och sedan bär det iväg norrut, mot Finspång. Sträckorna 4 Yxviken och 5 Olstorp går på vägar som har sett rallybilar många gånger, men SS 6 Rösjö, har inte använts som rallyväg på 40 år. SS 7 Häggetorp är också en klassisk sträcka som avslutar förmiddagens etapp.
Efter service vid Saab Arena återstår två sträckor, även dessa norr om Roxen. SS 8, Tjällmo-Älgmyra, och den avslutande sträckan SS10 Häggetorp 2, som startar på samma sätt som SS7, men slutet är annorlunda. Snabbare väg av typ ”finlandsväg” som blir en utslagsgivande avslutning av årets näst sista SM-rally. SS 9 har tyvärr fått strykas. Vid fyratiden rullar första ekipage in i mål vid Saab Arena.
SM-klassen trimmat 4wd
Den snabbaste klassen med fyrhjulsdrivna och trimmade bilar har alla toppåkarna på plats, Jerker Axelsson, SMK Trollhättan, Subaru, Mats Jonsson, Forshaga MC, Ford, och trean i tabellen Johan Rudengren, Eskilstuna MK, Skoda. Här får Jerker Axelsson finna sig i att bära favoritskapet, men en ung norrman kan vara värt att hålla ögonen på. Frank Tore Larsen kommer i en Ford efter uppmärksammade körningar i norska mästerskapet.
Otrimmat 4wd
I klassen för otrimmade fyrhjulsdrivna bilar hittar vi tävlingen största lokala hopp, Mikael Lindqvist, Östgöta BF i en Mitsubishi. I kraft av sin seger i den senaste SM-tävlingen i Hässleholm har han höga ambitioner på hemmaplan. Han har god chans att blanda sig i toppstriden inför avslutande tävlingen i Uppsala om en månad. Leder klassen gör idag Jan-Erik Folkesson, SMK Örebro, Mitsubishi, och tvåan Niklas Hägg, SMK Hälsinge finns också på plats.
Trimmat 2wd
Klassen för trimmade tvåhjulsdrivna bilar är tävlingens största klass. Ett riktigt getingbo med fram- och bakhjulsdrivna bilar, nyare och äldre och med stora eller små motorer. En spännande och oviss klass. Ett snöpligt slut i Hässleholm för Victor Henriksson, MK Speed, i en Toyota, gjorde att Leif Peterson Göteborgs MF, med Toni Sundqvist, SMK Motala, vid sin sida, fortfarande leder klassen i en likadan bil. Kampen fortsätter i Linköping.
Lokal anknytning har även tredjeplacerade ekipaget, Johan Holmberg, Gotlands MF i en Suzuki, som har Henrik Appelskog från Linköping vid sin sida. Efter ett uppehåll har Jimmy Joge, SMK Motala, bestämt sig för att prova krafterna i en Golf och han om någon känner väl till vägkaraktären på sträckorna i norra Östergötland.
Otrimmat 2wd
Klassen för otrimmade tvåhjulsdrivna bilar har två klubbkompisar i ledningen. Gustav Thorsell, i en Peugeot, och Martin Jansson, Skoda och båda kör för Rasbo MK. På tredje plats ligger Mattias Ledin, MK Kopparberg, Ford. Varning för norske Steve Rökland, i en Peugeot. Han far fram som en virvelvind i norska mästerskapen och kan mycket väl skrälla här.
JSM
Stort intresse har juniorerna visat för East Sweden Rally. På startlinjen finns 17 anmälda ekipage och här är det många som kan vara med och slås om topplaceringarna. Leder tabellen gör Sebastian Johansson, Gotlands MF, i en Ford med Emil Karlsson, Hällefors MK, Volvo, på en andraplats. Smålänningen Markus Theorin, Skillingaryds MK, Opel ligger tre, men det är tätt på given bakom dessa tre. Victor Liljesson, Linköpings MS, gör sin första start i JSM, påhejad av hemmapubliken
» Pressrelease från East Sweden Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.
Upp och ned i Rally de Portugal där vädret ställt till det för dem tävlande med inställningar och däck. Sebastien Ogier startade dagen som ledare, där väntar 145km special på nio sträckor och mycket skulle hända.
Svensken i ledning vid service.
In till service, efter fyra sträckor hade Ol...Publicerad: 2026-05-09 21:10:52
Så gick det för klassikerna uppför Ånnabodabacken. Uppför Ånnabodabacken körde Historiska Back & Sprintcupen deltävling, en rad klasser där Hans-Åke Söderqvist var före Göte Nygren i den inledande. Nästföljande tog Bengt-Göran Jonsson före Lars Larsson.
Tre sekunder i klass 4 för Åke Wievegg mot Per-Erik Sköldin, in som trea Karl-Bertil Ling. Sna...Publicerad: 2026-05-09 20:07:43
Johansson snabbast runt Götenerundan, fyra krävande sträckor.
Götenerundan avverkades med två långa sträckor dubbelt, ena på 14km och den andra på 12km gav bra mil för dem tävlande i Västas DM och Mega Rally Cup. 30 ekipage bröt under dagen så endast 52 bilar genom avslutningen.
Tobias Johansson i Mitsubishi Mirage tävlar flitigt, åkte idag hem samtliga str...Publicerad: 2026-05-09 18:49:56
Stavbom körde hem Björn Waldegårds Minne - Liiten i topp av 2wd.
Björn Waldegård Minne avslutat efter sex specialsträckor i Roslagen, MK Rimo som arrangör där två av sträckorna gick dubbelt för dagen. 100-talet bilar för start och 80 till målet.
På inledande sträckan Gökan öppnade Stig Andervang bäst, han fick med en andra sträckseger när den avverkades en and...Publicerad: 2026-05-09 18:16:11
Rally Sweden jagar förlängning av WRC avtalet, positiva signaler från WRC promotorn.
Rally Sweden är det enda vinterrallyt i en VM-kalender som spänner över Europa, Asien, Sydamerika och Mellanöstern. År 2022 var första gången tävlingen kördes med Umeå som centralort. Med ett år kvar på gällande avtal med promotorn för WRC pågår nu dialogen om en förlängning. Och det är positiva sig...Publicerad: 2026-05-09 15:40:24
Rallyradio & WebTV tablå för Rally Nyköping.
Om en vecka är Rally Nyköping i full gång, Rally SM och även en högintressant inbjudningsklass där internationella åkare gör start - 12 ekipage i Internationella 4wd för inbjudningsklassen mot hälften i Rally SM deltävlingen.
Rallylive går för flera sändningar, det blir Rallyradio från dagarna tv...Publicerad: 2026-05-09 11:51:16
Siljasvängen inleder Hälsingeseriens grustävlande.
Under söndagen Hälsingeserien första rallyt på grus för året, Siljasvängen med SMK Hälsinge som arrangör utgår från Arena Hagmyren. Tre sträckor går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 anmälda.
Största klass med 15 deltagare är Trimmat 2wd där Patrik Flodin, Joel Persson och Jari Liiten är tr...Publicerad: 2026-05-09 10:20:48
Björn Waldegårds Minne, Götenerundan & RC-Maskinrally - några av lördagens rallyn att följa.
Rally på många håll runt om i landet, Björn Waldegårds Minne hos MK Rimo där 110-talet åkare går för SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien under lördagen på de sex sträckorna.
Götenerundan arrangeras av Götene MK där Västras DM och Mega Rally Cup tävlar om poängen, det är...Publicerad: 2026-05-09 06:08:58
Dante i helgens Slovenska Rally Vipavska dolina Leone, en sträcka avverkad. Första sträckan i Slovenska Rally Vipavska dolina Leone avverkad, en 3,8km kort sträcka startade rallyt under kvällen. Resten går under lördagen med tre olika sträckor där en körs dubbelt och övriga två går tre gånger. Totalt 96km väntar på asfalt.
Svenskt i rallyt genom Dante Johansson och Theo ...Publicerad: 2026-05-08 21:25:58
Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
Rally de Portugals sju sträckor från fredagen avverkade, totalt tio sträckor har de tävlande gått igenom av de 23 för rallyt. Flera olika sträckvinnare under dagen, Oliver Solberg startade dagen i ledning med 3,4 sekunder och tar etappvila som fyra, 16,4 sekunder från ledning.
- Det har varit en...Publicerad: 2026-05-08 19:58:37
|
| |