NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Spännande sekundstrid för Emil i Ostsee Rally.
PRESSRELEASE

Spännande sekundstrid för Emil Bergkvist Motor i ADAC Opel Adam Cup
Deltävling 6 Ostsee Rally med 133,1 km SS är nu avklarad för Emil Bergkvist med notläsande Jocke Sjöberg vid sin sida och efter en sekundstrid blev resultatet en andraplats, 6,3 sek efter Dansken Jakob Madsen.

Grabbarna rekade alla sträckor under fredagen och hade en bra känsla inför lördagens tolv sträckor där de snabbt hittade ett stabilt tempo som höll i sig hela dagen, är mycket nöjd med tävlingen, även om vi kanske hade lite mer att ge, eftersom den vägkaraktär som var i det här rallyt passar mig bra. Jag måste dock erkänna hur snabbt Jakob körde i dag, och det var svårt för mig att inte tänka på totalen för cupen, för att hitta rätt aggressivitet i körningen och prestera det där lilla extra. Men jag njöt varje meter av rallyt och det är otroligt utvecklande att strida om tiondels sekunder på varje sträcka i ett internationellt mästerskap, säger Emil.

Som vi skrev inför tävlingen så är cupen inne i ett avgörande läge där det nu är 4 Team inom 9 poäng, Julius Tannert leder på 164 poäng, före Emil Bergkvist med 162, Jakob Madsen 158 och Patrik Pusch 153 med 2 deltävlingar kvar.

Känner att vi har ett stabilt tempo inför avslutningen av cupen och har i stort sett åkt utan tillbud den här helgen, förutom att vi tvåhjulade på en av sträckorna,  men tror att det var fler än vi som hade tillbud i det höga tempo som råder så här i slutändan av cupen.
Målsättningen är att komma topp 3 totalt i mästerskapet, där vi har allt i egna händer inför de två deltävlingar som kvarstår, vet att vi har lite mer att ge om det behövs, avslutar Emil.

Dom två tävlingar som återstår är 19-20/9 Litermont och finaltävlingen 3 Städte Rallye 24-25/10.

Övrig info: Då Forden är såld, så jobbas det för fullt i Teamet med att leta efter en lämplig bil att köra Rally SM finalen i Uppsala 2014-10-03/04 med.
Det här vill vi göra för att bjuda igen lite till er alla i Rally Sverige som stöttar oss i vått och torrt. Om detta går i lås, kommer vi att arrangera en bussresa liknande den vi ordnade förra året.
Vad det blir för bil hoppas vi att ha klart med under de närmaste veckorna, framhjulsdrivet, bakhjulsdrivet eller fyrhjulsdrivet spelar ingen roll, vi har några uppslag men inget är bestämt.
Som ni märker så är det en intensiv avslutning på säsongen, där vi även jobbar för fullt med att skapa en starkare organisation runt Emil Bergkvist inför 2015, många möten avklarade och fler inplanerade.


» Pressrelease från Emil Bergkvist Motor.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






RC Maskinrallyt, start vid Norrvalla IP, fyra sträckor & 60-talet tävlande.
© Magnus Friman.På lördag är det äntligen dags för Team Skogsåkarnas RC Maskinrallyt med start vid Norrvalla IP, Lommaryd. Där finns HQ, serviceplats och servering, första tävlingsbil beger sig ut på banan klockan tolv. ...

Publicerad: 2026-05-05 12:28:15


Solberg ser fram mot helgens Rally de Portugal, cool atmosfär och passionerade fans.
© Oliver Solberg Rally.Toyota har gått starkt fram i årets WRC serie, fem förare topp sex i VM tabellen - Elfyn Evans leder före Takamoto Katsuta och finske junioren Sami Pajari. Efter en succéstart i Rally Monte Carlo har Oliver Solbergs formkurva gått lite nedåt.

Svensken ligger fyra inför helgens deltävling i Portug...

Publicerad: 2026-05-05 09:02:29


70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.70 ekipage till veckan och helgens Vodafone Rally de Portugal, rallyt på 34,5 mil grusvägar från Matosinhos fördelat över 23 sträckor. Rallyt tjuvstartar med shakedown onsdag eftermiddag och de tre första sträckor körs på torsdag eftermiddag och kväll, knappt 4 mil körs av rallyt.

Publiktokigt...

Publicerad: 2026-05-05 05:53:11


Så gick det i lördagens Krutrace.
© emotorsport.seNärmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.

Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...

Publicerad: 2026-05-04 11:52:00


Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
© emotorsport.seOnotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.

För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...

Publicerad: 2026-05-04 09:02:56


TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.

Rallyt startar t...

Publicerad: 2026-05-04 05:54:05


Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.

Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...

Publicerad: 2026-05-03 21:00:11


Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.

Andra åket satte Adam Grah...

Publicerad: 2026-05-03 19:32:44


Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
© emotorsport.seTradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.

Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...

Publicerad: 2026-05-03 06:18:30


Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
© emotorsport.seViolenrallyt med Flens MS som arrangör under dagen, 82 startande under förmiddagen där man efter rallyts sex sträckor hittar Tobias Johansson i topp med två sträcksegrar.

Flest sträckor vann Per Göthberg, han tog tre och var vid målflagg endast 0,7 sekund bakom. Inom 6,3 sekunder från seger var ...

Publicerad: 2026-05-02 17:42:04


Tidigare nyheter:
Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Foto från Sviestadträffen.
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Björn Waldegårds Minne 09/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Sviestadträffen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.