|
 Tommy Vestlund summerar Karlskronapokalen. PRESSRELEASE
När sista specialsträckan (SS) i årets andra SM-deltävling i rally körts så rullar Tommy och Fredrik över målrampen som 5:a i klassen Otrimmat 4WD. Man hade då över 9 specialsträckor kört ca 6 mil på extremt krokiga vägar runt Karlskrona. Tommy tyckte det varsvårt att hitta någon rytm i körningen på SS1 och man fick även nästan stanna på sträckan då Säters Marcus Hällbo rullat och stod tvärs över vägen.
-Man måste genast släppa det man sett och fokusera på vägen och körningen till 110% annars hamnar man där själv. Det gick väldigt kantigt hela sträckan. Vi var ändå snabbast av dom som blev hindrade av Hällbo, men vi hade inte räckt mot Andreas tid ändå tror jag, säger Tommy.
SS2 gick lite bättre och Tommy hade 4e bästa tid i klassen, men berättar att han har svårt att få till det med arrangörsnoter. Har helt enkelt åkt för lite med sådana och är mer van att skriva egna.
På SS3 hade Oskar åkt av och vi fick krypa förbi då den stod tvärs över och tappar rytm igen och åker kantigt. I slutet på sträckan blir det bättre. Men slagna av Andreas Magnussons kanontid med över 12 sekunder.
-Jag kände att Andreas var bara att glömma och vi sa att få se om det kommer att hålla hela vägen. Jag kände att vi hade inte allt för stor marginal för att kunna öka så mycket mera. Sedan hade Robin Sandberg och Jimmy Joge ”klarat” sig från att bli hindrade 2ggr och det gjorde ju inte saken lättare.
På SS4 körde Tommy på en sten mitt på sträckan men hade tur att det blev en pyspunka som höll ända till ca 2km från mål.
-Ja det blev onödigt spännande då däcket släppte från fälgen i en vänster över krön och vi for rakt ut i det gröna och åkte nästan in i en stenmur. Där hade jag jättetur att det inte var färdigt åkt där.
Tommy tappar ca 30 sekunder och rasar i listan.
På SS5 är Tommy riktigt på hugget och känner att nu har flytet infunnit sig. Här hade Andreas Magnusson åkt av och rivit uppenstor sten på vägen . Tommy är här lite över 4 sekunder efter Jimmy Joge i klassen trots att man blev hindrade, vilket Jimmy och Robininte blev. Ett steg i rätt riktning helt enkelt.
-Ja det är den största stenen jag sett mitt på en väg någonsin., det måste ha varit en jäkla smäll för Andreas. Vi fick åka slalom mellan stenarna för att komma förbi, säger Tommy.
På SS6 är Tommy 2:a efter Jimmy och börjar hitta rätt mellan stenar och träd som står som staket efter sträckorna. Endast 2,1 sekunder efter men för långt bakom 1 & 2 plats för att kunna ha en chans att åka in det. Man sitter och tittar inför SS7 att en ev. 3:e plats är inte omöjlig att köra till sig.
-Ja åkte för allt vad tygen höll och vi tog ca 4 sekunder av Hasse Gustavsson som låg 3:a och Joakim Carlström på 4:e. Bara någon tiondel från Robin som var snabbast så det kändes gött, säger Tommy.
Inför SS 8 så var Hasse och Joakim ca 6 sekunder bort och det var spänt värre. Tommy körde för allt vad han orkade, vilket även Hasse och Joakim gjorde och här delade alla tre sträckseger på exakt samma tiondel.
-Det är ganska lustigt att man kan åka så lika. Gjorde någon småmiss bara men inget stort, säger Tommy.
Inför sista sträckan kändes det att chansen fanns men ändå ganska liten, men Tommy gjorde vad han kunde och fick här se sig slagen av Joakim som var ca 3 sekunder snabbare och slutade iom det 3 i otrimmat 4WD. Hasse som sinkades något av ett något för lågt turbotryck slutade 4 i klassen.
-Vi gjorde vad vi kunde, men kanske jag körde lite för mycket på ”säkerhet” på sista sträckan då det kändes lite för långt bort.
Teamet är ändå väldigt nöjda att komma i mål då över 30 bilar bröt i den mycket svårkörda tävlingen. Många har fått smaka på rejält av den tuffa karaktären i Blekinge. Nu laddar Tommy och teamet sina batterier under sommaren och kör nästa SM-tävling i Augusti.
» Pressrelease från Team Slirej - Tommy Vestlund.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Mille Johansson med årsbästa i Portugals VM-rally.
I helgen avgjordes Portugals VM-deltävling i rally. Mille Johansson från Katrineholm med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gjorde sin bästa tävling för säsongen och slutade på en sjätteplats i WRC2-klassen.
Tävlingen var årets första grustävling för Mille och Johan, och deras fjärde start fö...Publicerad: 2026-05-11 16:59:37
Flodin & Bergsten ser fram emot rally-SM på teamets hemmaplan - Rally Nyköping.
Patrik Flodin och Göran Bergsten ser fram emot SM-premiären på grus i Nyköping i helgen.
– Nyköping är teamets hemmaplan och de har fina grusvägar rakt igenom. Powerstage går även i år över teamchef Chribbes gård och det ser vi lite extra fram emot, säger Patrik.
Patrik Flodin, Ilsbo MK,...Publicerad: 2026-05-11 14:19:29
WRC-tabellerna efter helgens Rally de Portugal.
WRC-poängen räknade efter Rally de Portugal, Elfyn Evans håller fortsatt ledning, nu 12 poäng före Takamoto Katsuta, upp som tre lyfte Oliver Solberg men 19 poäng från Japanen. I teammästerskapet kröp Hyundai Motorsport några poäng närmare Toyota men marginalen ändå 93 poäng mellan dem.
Tre p...Publicerad: 2026-05-11 09:02:23
Foto från RC-Maskinrallyt.
Team Skogsåkarna startade upp E-Cupens säsong med RC-Maskinrallyt under lördagen, 60-talet ekipage gick för start där två sträckor dubbelt skulle avverkas. Snabbast runt banan var Tobias Pettersson som med Mitsubishi Lancer tog totalsegern. Snabbast med Otrimmad bil var Pontus Carlsson, tävlandes me...Publicerad: 2026-05-10 20:38:26
Flodin tog segern i Siljasvängen.
37 åkare kom för Siljasvängen ingående i Hälsingeserien, tre sträckor skulle gå dubbelt och hem som totalvinnare åkte Patrik Flodin och Morgan Olsson. En test på grus inför stundande SM-start för Patrik, fem sträckor genomfördes och Flodin var bara snabbast totalt på en av dem.
Tio sekunders tapp...Publicerad: 2026-05-10 16:19:05
Punkteringar både hjälpte och stjälpte Solberg i Portugal.
Alla väntade på regnet som aldrig kom, när det väl började regna öste det ner. Fram till näst sista sträckan var det Oliver Solberg som led mest, då vände allt.
Vi har vant oss vid att årets rally-VM avgörs först sista dagen och Rally Portugal var inget undantag. Oliver Solberg avslöjade taktiken...Publicerad: 2026-05-10 16:14:28
Solberg tvåa totalt i Rally de Portugal - Mille sexa och Calle i diket.
Slutet blev krävande i Rally de Portugal, den långa ss22, rallyts näst sista kastade om resultaten. Både Sebastien Ogier och Sami Pajari bytte däck på sträckan, punktering även för Takamoto Katsuta - något som förde Thierry Neuville upp i ledning inför sista sträckan, 15 sekunder före Oliver Solberg...Publicerad: 2026-05-10 15:21:20
Tabellen för Onotade Rallyserien efter Björn Waldegårds Minne.
Björn Waldegårds Minne hos MK Rimo agerade deltävling två i Onotade Rallyserien - för Trimmat 2wd och A-förare ligger Peter Johansson och Lars Carlmark på delad poäng efter varsin start. Fler tävlande bland B-förarna med Krister Björk som 24 poäng före Niklas Karlsson, ännu sex poäng till Stefan And...Publicerad: 2026-05-10 13:10:36
Pettersson snabbast i RC-Maskinrallyt - årspremiär för E-Cupen.
RC Maskinrallyt hos Team Skogsåkarna innebar två sträckor dubbelt på en kompakt bana i strålande sol och rykande damm, tre av fyra sträcksegrar gick till Tobias Pettersson / Hilmer Lindberg i Mitsubishi Lancer. Det blev seger totalt och full pott i premiären av E-Cupen för Gränna MK ekipaget i den v...Publicerad: 2026-05-10 09:01:39
Siljasvängen och Rally de Portugal väntar under söndagen.
Siljasvängen tar Hälsingeserien vidare under söndagen hos SMK Hälsinge. Där väntar tre sträckor som går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 ekipagen.
Söndagen innebär slut i Rally de Portugal, två sträckor dubbelt med avslutning vid 15-tiden efter att sträckan Fafe gått andra gången. Oliver S...Publicerad: 2026-05-10 06:08:26
|
| |
|
|
» TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal. » Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal. » Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km. » Solberg i topp, Mille femma, Calle trea efter ss3 i Rally de Portugal. » Så vill Oliver Solberg förändra WRC-serien, 'Alla ska kunna se showen'. » 70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal. » Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|