NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Calle Carlberg Motorsport.
© Calle Carlberg Motorsport.
Calle och Jörgen med full fart mitt i Rom.

© Calle Carlberg.
© Calle Carlberg.
Calle och Jörgen firar Junior EM segern i Rom.

© NACAM Rally Championship.
© NACAM Rally Championship.
Calle och Torbjörn snabbast av alla i Kanada, totalseger med Peugeot 208 Rally4.
Calle Carlbergs otroliga bedrift, två segrar på två kontinenter inom sex dagar!
PRESSRELEASE

Början av juli månad blev minst sagt hektisk för den svenska rallystjärnan Calle Carlberg. Utsedd av Peugeot Sport att representera märket i det kanadensiska rallymästerskapet, kastades Carlberg och hans team in i ett äventyr över Atlanten. Målet var att samla värdefull erfarenhet och säkra ett starkt resultat, trots att de saknade tidigare erfarenhet av rally i Kanada.

Efter fyra dagars intensiv tävling i Quebec stod det klart: Carlberg hade inte bara segrat i den tvåhjulsdrivna klassen, utan även tagit en historisk totalseger i hela tävlingen – något som inte hänt sedan 1987! Peugeots glädje över Carlbergs omedelbara succé i hans kanadensiska rallydebut var påtaglig.

Men det fanns ingen tid för vila. Direkt efter målgång begav sig Carlberg till flygplatsen för en snabb retur till Europa och nästa deltävling i Rally-EM. En jetlaggad Carlberg landade på tisdag morgon i Rom, Italien, där den 43-gradiga värmen var en brutal kontrast.

En heldag med tester inför Rally Di Roma Capitale väntade. Veckan fortsatte med rekognosering av sträckorna och noggranna förberedelser, innan tävlingen äntligen startade på fredagen, med den första sträckan precis utanför Colosseum.
"Det var en helt galen känsla", berättar Carlberg. "Att först precis ha tävlat på en annan världsdel och nu stå med rallybilen utanför Colosseum. Att bara besöka Colosseum är något folk drömmer om, jag körde rallybil runt byggnaden! Det var häftigt." Carlberg fortsätter, skrattande: "Något annat som var häftigt var att vi fick en poliseskort genom hela Rom. Jag tror aldrig någon annan person har åkt så fort genom den staden. Polisen tog det verkligen inte lugnt."

När tävlingen väl drog igång visade det sig att farten satt kvar i Carlberg, och han klättrade snabbt till ledning. På den sjätte sträckan, en 32 kilometer lång etapp, körde de ikapp bilen som startat före Carlberg, vilket nästan raderade ut hela den ledning de byggt upp under lördagen. "Det var frustrerande", förklarar Carlberg. "Vi startar nästan alltid med en minuts marginal, men den här gången hade vi bett arrangören om två minuter för att inte riskera att köra ikapp. Tyvärr ignorerade de oss, och redan 20 kilometer in på den 32 kilometer långa sträckan började vi komma ikapp bilen. Vi tappade ganska mycket tid då de inte ville flytta på sig. Man blir frustrerad men måste hålla sig kall och inte göra misstag."

På söndagen fortsatte Carlbergs dominans fram till dess att hans största konkurrent, spanjoren Sergi Perez, körde på en sten. Med en imponerande marginal på 1 minut och 9 sekunder kunde Carlberg lugna ner sig och säkra sin körning. Till slut vann Carlberg sin fjärde raka seger, och har nu ett rejält grepp om EM-guldet. Nästa tävling äger rum i Tjeckien i augusti, där Carlberg redan då kan säkra EM-guldet med en tävling kvar att köra efteråt.
"Det känns så jäkla bra just nu", säger Carlberg med glädje. "Två grymt stora segrar på två kontinenter på endast sex dagar! Det har varit en tuff period med jetlag och all press, men vi har hanterat det bra tycker jag. Jag är så glad över allt stöd jag får av mina samarbetspartners och sponsorer. Utan dem hade det inte varit möjligt."


» Pressrelease från Calle Carlberg.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Skilling 500:[Resultat]
Staffanstorps Festivalracet:[Resultat]
Hammarbacken:[Resultat][Info]
Trollsprinten:[Resultat]
Hammarbacken - träning:[Resultat]
SM Jyväskylän Kesäralli:[Resultat][Tidsplan][WebTV][GPS-Karta][Mellantider][Anslagstavla][Karta]
Southern Ohio Forest Rally:[Resultat][Karta]

Publicerad: 2025-07-11 14:03:10






Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
© emotorsport.seStörst med 120-talet åkare i listan är Skilling 500 hos Skillingaryds MK - start och mål i Värnamo i år där Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien kör deltävling. Fyra mil på fem sträckor väntar under dagen.

Ragundadalens RC arrangerar Hammarbacken, där åks det u...

Publicerad: 2026-06-13 05:54:54


Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
© emotorsport.seDen 26–27 juni väntar rallyfest i Värmland när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs som deltävling fyra i Rally-SM 2026. Samtidigt väntar ett spännande upplägg när tävlingen kombineras med SM-veckan i Karlstad och direktsändningar i SVT.

Rally Killingen är tillbaka i Rally-SM för första gången se...

Publicerad: 2026-06-12 13:25:34


Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
© emotorsport.se- Vi har jobbat på med Rally Askersund och idag har vi fått färdigt tävlingsbeslut och på måndag kommer inbjudan ut, berättade Andreas Haraldsson i Rönne MK nöjt under torsdagen.

Vi jobbar på med planering och allt runt omkring, banan blev lite över 50km special på totalt sex sträckor, fyr...

Publicerad: 2026-06-12 11:27:35


Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
© emotorsport.seSMK Trollhättan arrangerar Trollsprinten, en sträcka som går två gånger ger 7,4km special för de närmare 40-talet tävlande.

Otrimmat klart störst, närmare 22 av bilarna med Tomas Sjöberg, Felix Holmsten, Kim Rickard Pettersson, Mattias Ekberg och Felix Nordenfors genom klassen.

Fjorton bilar f...

Publicerad: 2026-06-12 09:10:38


120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
© emotorsport.seStörst för helgen är Skilling 500 där Skillingaryds MK arrangerar, där väntar fem olika sträckor på fyra mil för de närmare 121 i listan inkluderat fem föråkare och tre debutanter genom lördagen. Det tävlas för Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien.
Fem bilar ut i 4wd med Dansk...

Publicerad: 2026-06-12 05:54:36


Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...

Publicerad: 2026-06-11 20:15:31


80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
© emotorsport.seAnmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...

Publicerad: 2026-06-11 18:13:31


Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
© Opel MotorsportEfter en stark premiär i Nederländerna väntar nu nästa utmaning för 18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm. Den 13–14 juni körs den andra deltävlingen i helelekriska ADAC Opel GSE Rally Cup när serien gästar Rallye Vosges Grand-Est i Gérardmer, Frankrike.

Tillsammans med kartläsar...

Publicerad: 2026-06-11 14:23:45


40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Ragundadalens RC arrangerar tävling i Hammarbacken som Racing Special, bana på 1250m som går med ett träningsåk följt av två i tävling. Totalt 65 bilar där närmare 44 är rallyåkare bakom ratten.

Störst är Standardklassen med 21 bilar där Dan Hoff och Pether Lindblom är två av grupp F åkarna - mot...

Publicerad: 2026-06-11 12:00:28


Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
© Rally Costa Brava.Jari-Matti Latvala har ett hektiskt schema, jobbet som teamchef i Toyota ställs allt mer åt sidan där Juha Kankkunen hoppar in som ersättare. Latvala har själv kört fem tävlingar hittills i år, han jagar titlar i två historiska EM-serier - på asfalt och grus. Hittills har det blivit en seger i varje...

Publicerad: 2026-06-11 09:00:18


Tidigare nyheter:
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
SverigeSerien får egen profil.
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
Larsen vann, Grahn tvåa i Aurskog Høland Rally.
Grahn vann premiären - Björnvad tvåa totalt i Enerco Malmjärn Runt.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
»
Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC.
»
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
»
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
»
182 ekipage klara för KAK Midnattssolsrallyt 2026 i Tierp.
»
58 ekipage för Acropolis Rally Greece - fyra Puma Rally1 & fyra Svenska flaggor.
»
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.