NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Inför andra deltävlingen med EVO Challenge.
PRESSRELEASE

* Mitsubishi-teamen gör sig redo för säsongens första grustävling.

* Markus Hällbo siktar på att upprepa sin seger från premiären.

* Jimmy Joge jagar revansch efter motorraset i Lima.

* 2008 års mästare, Andreas Magnusson, kommer till start för att försvara sin titel.


Andra omgången av Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden körs den 25 april då teamen vänder söderut för Kong Christians Race. En grustävling som traditionsenligt inleder sommarsäsongen och har Kristianstad som bas.

Sju team är anmälda till Evolution Challenge, vilket är säsongsbästa. Leder efter premiären gör Markus Hällbo/Lars Gustafsson, och de hoppas ta en andra seger i rad då det nu är dags för grus som underlag.

Tufft motstånd är att vänta från Jimmy Joge/Mikael Johansson om de visar samma tempo som senast i Lima. Då tvingade de ge sig med motorproblem. Den forne svenske mästaren är på jakt efter revansch i Kristianstad, och förväntas bli den som anger tempot från start.

En förare som skottade snö i Lima var Jocke Nyman: Nu lotsas han av den erfarne co-drivern Bo Holmstrand i Kong Christian Race. Den unge Östersundsföraren har redan bevisat att han kan utmana de bästa, därför kan helgen i Skåne ge honom hans första seger.

Efter att ha gjort rallydebut i Great Britain Evo Challenge, och veckan efter slutat på andra plats i den svenska serien, kommer Evo X-föraren Hans-Erik Weng/Anders Fredriksson till Kristianstad. Även om den nya bilen ännu inte är fullt utvecklad är en topplacering inom räckhåll för teamet.

Peter Eriksson/Per-Erik Svensson hade elektriska problem och slutade på fjärde plats I Lima, men på grund av skador från en tävling under påskhelgen så hinner Peter inte få ihop bilen till helgens tävling.

Joachim Carlström/Jörgen Norman gjorde en strålande insats förra året i Kong Christians Race, då de slutade trea. Duon ser fram emot att upprepa den bedriften, i motsats till Lima där bilen visade tydliga spår på alltför närgången kontakt med snövallarna.

För första gången kommer Joachim Grahn/Rickard Nilsson att delta i serien, Rickard hoppas att hans lokalkännedom ska komma till nytta, han kommer från Kristianstad.

Mycket välkomna tillbaka till den svenska Mitsubishi-serien är 2008 års mästare, Andreas Magnusson och Henrik Hulterskog. Även de har kört en deltävling i den engelska serien, och kommer väl förberedda för att försvara sin titel även om de missade premiären i mars. Förra året var det de som vann ”Kongen”.

Kong Christian Race har start och mål i Kristianstad. Specialsträckorna är fem till antalet, på sammanlagt 45 kilometer. Rallyt ingår i en rad olika serier, och totalt kommer 150 bilar till start.

2009 års Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden sponsras av: Pirelli däck, Sunoco bränslen, Speedline Corse PPE fälgar, Endless bromsbelägg, Öhlins stötdämpare, PIAA lysen, Sparco racekläder, MPart och Mitsubishi Motor Sverige.


Startande i Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge
* Joachim Carlström (Rockneby)/Jörgen Norman (Torsås)
* Markus Hällbo (Stora Skedvi)/Lars Gustafsson (Hofors)
* Jimmy Joge (Tjällmo)/Mikael Johansson (Vansbro)
* Andreas Magnusson (Skeppshult)/Henrik Hulterskog (Stensjön)
* Jocke Nyman (Östersund)/Bo Holmstrand (Herrljunga)
* Hans-Erik Weng (Säffle)/Anders Fredriksson (Årjäng)
* Joachim Grahn (Yngsjö)/Rickard Nilsson (Kristianstad)

Ställning efter första deltävlingen
Förare
1 Markus Hällbo 12
2 Hans-Erik Weng 10
3 Jocke Nyman 8
4 Peter Eriksson 7
5 Joachim Carlström 6

Co-drivers
1 Lars Gustafsson 12
2 Anders Fredriksson 10
3 Pär Almkvist 8
4 Per-Erik Svensson 7
5 Jörgen Norman 6


» Pressrelease från Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Siljasvängen:[Resultat]
Ånnabodabacken:[Resultat]
RC-Maskinrallyt:[Resultat]
Götenerundan:[Resultat][Tidsplan]
Björn Waldegårds Minne:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Info]
Rally Vipavska dolina Leone:[Resultat][Anslagstavla]
Vodafone Rally de Portugal:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad:






Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.
© Toyota Gazoo Racing.Upp och ned i Rally de Portugal där vädret ställt till det för dem tävlande med inställningar och däck. Sebastien Ogier startade dagen som ledare, där väntar 145km special på nio sträckor och mycket skulle hända.

Svensken i ledning vid service.
In till service, efter fyra sträckor hade Ol...

Publicerad: 2026-05-09 21:10:52


Så gick det för klassikerna uppför Ånnabodabacken.
Uppför Ånnabodabacken körde Historiska Back & Sprintcupen deltävling, en rad klasser där Hans-Åke Söderqvist var före Göte Nygren i den inledande. Nästföljande tog Bengt-Göran Jonsson före Lars Larsson.

Tre sekunder i klass 4 för Åke Wievegg mot Per-Erik Sköldin, in som trea Karl-Bertil Ling. Sna...

Publicerad: 2026-05-09 20:07:43


Johansson snabbast runt Götenerundan, fyra krävande sträckor.
© emotorsport.seGötenerundan avverkades med två långa sträckor dubbelt, ena på 14km och den andra på 12km gav bra mil för dem tävlande i Västas DM och Mega Rally Cup. 30 ekipage bröt under dagen så endast 52 bilar genom avslutningen.

Tobias Johansson i Mitsubishi Mirage tävlar flitigt, åkte idag hem samtliga str...

Publicerad: 2026-05-09 18:49:56


Stavbom körde hem Björn Waldegårds Minne - Liiten i topp av 2wd.
© emotorsport.seBjörn Waldegård Minne avslutat efter sex specialsträckor i Roslagen, MK Rimo som arrangör där två av sträckorna gick dubbelt för dagen. 100-talet bilar för start och 80 till målet.

På inledande sträckan Gökan öppnade Stig Andervang bäst, han fick med en andra sträckseger när den avverkades en and...

Publicerad: 2026-05-09 18:16:11


Rally Sweden jagar förlängning av WRC avtalet, positiva signaler från WRC promotorn.
© M-Sport.Rally Sweden är det enda vinterrallyt i en VM-kalender som spänner över Europa, Asien, Sydamerika och Mellanöstern. År 2022 var första gången tävlingen kördes med Umeå som centralort. Med ett år kvar på gällande avtal med promotorn för WRC pågår nu dialogen om en förlängning. Och det är positiva sig...

Publicerad: 2026-05-09 15:40:24


Rallyradio & WebTV tablå för Rally Nyköping.
© emotorsport.seOm en vecka är Rally Nyköping i full gång, Rally SM och även en högintressant inbjudningsklass där internationella åkare gör start - 12 ekipage i Internationella 4wd för inbjudningsklassen mot hälften i Rally SM deltävlingen.

Rallylive går för flera sändningar, det blir Rallyradio från dagarna tv...

Publicerad: 2026-05-09 11:51:16


Siljasvängen inleder Hälsingeseriens grustävlande.
© emotorsport.seUnder söndagen Hälsingeserien första rallyt på grus för året, Siljasvängen med SMK Hälsinge som arrangör utgår från Arena Hagmyren. Tre sträckor går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 anmälda.

Största klass med 15 deltagare är Trimmat 2wd där Patrik Flodin, Joel Persson och Jari Liiten är tr...

Publicerad: 2026-05-09 10:20:48


Björn Waldegårds Minne, Götenerundan & RC-Maskinrally - några av lördagens rallyn att följa.
© Toyota Gazoo Racing.Rally på många håll runt om i landet, Björn Waldegårds Minne hos MK Rimo där 110-talet åkare går för SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien under lördagen på de sex sträckorna.

Götenerundan arrangeras av Götene MK där Västras DM och Mega Rally Cup tävlar om poängen, det är...

Publicerad: 2026-05-09 06:08:58


Dante i helgens Slovenska Rally Vipavska dolina Leone, en sträcka avverkad.
Första sträckan i Slovenska Rally Vipavska dolina Leone avverkad, en 3,8km kort sträcka startade rallyt under kvällen. Resten går under lördagen med tre olika sträckor där en körs dubbelt och övriga två går tre gånger. Totalt 96km väntar på asfalt.

Svenskt i rallyt genom Dante Johansson och Theo ...

Publicerad: 2026-05-08 21:25:58


Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.Rally de Portugals sju sträckor från fredagen avverkade, totalt tio sträckor har de tävlande gått igenom av de 23 för rallyt. Flera olika sträckvinnare under dagen, Oliver Solberg startade dagen i ledning med 3,4 sekunder och tar etappvila som fyra, 16,4 sekunder från ledning.
- Det har varit en...

Publicerad: 2026-05-08 19:58:37


Tidigare nyheter:
Siljasvängen inleder Hälsingeseriens grustävlande.
Björn Waldegårds Minne, Götenerundan & RC-Maskinrally - några av lördagens rallyn att följa.
Dante i helgens Slovenska Rally Vipavska dolina Leone, en sträcka avverkad.
Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
GK Door Team Sweden växlar upp internationellt, två Yaris i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Hällefors MK presenterar stolt klubbens huvudsponsor och samarbetspartner 2026 – Loxam-Ramirent.
E-Cupen startar med RC-Maskinrallyt - lördagsrally från Lommaryd.
Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km.
110-talet åkare för lördagens Björn Waldegårds Minne.
Solberg i topp, Mille femma, Calle trea efter ss3 i Rally de Portugal.
Strax dags för de tre första sträckorna i Rally de Portugal.
Grönholm hos Svensk/amerikanska JRD Motorsport och testar ARC2-bilen.
80-talet tävlande i Götenerundan för DM och Mega Rally Cup.
Historiker uppför Ånnabodabacken.
Svenska Sprintserien summerar premiärhelgen i Strängnäs.
Så vill Oliver Solberg förändra WRC-serien, 'Alla ska kunna se showen'.
Solberg 6:a, Mille 13:e och Carlberg 2:a på shakedown inför Rally de Portugal.
Toarps MK med Borås Bil Rallysprint, nästa deltävling i SSRC.
Mille Johansson tillbaka på grus i Portugals VM-rally.
Shakedown inför WRC Rally de Portugal vid 16, se WebTV live.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
»
Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km.
»
Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
»
Solberg i topp, Mille femma, Calle trea efter ss3 i Rally de Portugal.
»
70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.
»
Solberg 6:a, Mille 13:e och Carlberg 2:a på shakedown inför Rally de Portugal.
»
Strax dags för de tre första sträckorna i Rally de Portugal.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.