NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Pressrelease efter Junior SM Kolsvarundan.
PRESSRELEASE

Nu i helgen var Robert Scholander Motorsportsteamet uppe i Köping och körde Rally SM:s andra deltävling Kolsvarundan!

Eksjökillen Robert Scholander och kartläsaren Henrik Hulterskog kom till Köping med siktet inställt på att försöka kamma hem Junior SM Guld i Otrimmat 2wd.
-Det är höga mål men jag känner att vi har farten i oss, säger en riktigt laddad Robert Scholander

Rallyt började i fredags med två kvällssträckor på välkända Bockhammar sträckan som gick två gånger under kvällen

Robert och Henrik gick ut först i klassen med startnummer 12 så första körningen på sträckan var väldigt halt med mycket löst grus på vägen.

Men andra vändan på kvällen på sträckan var det riktigt bra fäste och de slår till med en kanontid.

Mot nattuppehållet och de leder Junior SM Otrimmat 2wd med 4,2 sekunder och ligger sexa i den stora trimmade Junior SM klassen.

Tävlingen går vidare under lördagsmorgonen och Robert utökar ledningen direkt på första sträckan ytterligare ca 5 sekunder

Sträckorna efter ökar de tempot ytterligare och fortsätter att åka på riktigt högt tempo som ger resultat

Efter sträcka sju så leder de ohotat klassen med 1,07 minuter till närmaste och väljer att sänka garden och åka på mera säkerhet för att säkra guldet men på sträcka åtta händer det som inte fick hända.

Sträcka åtta börjar med ett högt tempo men utan överladdningar eller chansningar. Tyvärr i ett vägbyte några kilometer in så träffar de en sten som gör punktering på ett framdäck. De väljer att fortsätta och försöka att rädda första platsen men efter nio kilometer så trasar däcket sönder helt och börjar veva runt vänster fram och börjar slå sönder allt i sin väg.

De hade inget annat val än att stanna och byta hjul och tappar därav guldet och förlorar fyra minuter på sträckan.

De kör de resterande två sträckorna men bilen har tagit skada på framvagnen och grussträckan efter så är bilen sladdrig och väldigt svårkörd. På den avslutande asfalts publiksträckan så lyckas de ändå ta en ny sträckseger!
- Det känns väldigt surt att avsluta en sådan här lyckad helg med en simpel punktering som totalt förstör ett Junior SM Guld. Men vi kommer tillbaka till nästa tävling och då är vi riktigt revanschsugna på att få lyfta bucklan!, säger en besviken Robert Scholander

Duon fick ändå med sig viktiga SM poäng från tävlingen och under helgen tog de 6 av 10 sträcksegrar i Junior SM Otrimmat 2wd

Nästa SM deltävling går nere i Hässleholm den 8/8 nämligen Snapphanerallyt


» Pressrelease från Robert Scholander.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Rallye Vosges Grand-Est:[Resultat]
Skilling 500:[Resultat]
Staffanstorps Festivalracet:[Resultat]
Hammarbacken:[Resultat][Info]
Trollsprinten:[Resultat]
Hammarbacken - träning:[Resultat]
SM Jyväskylän Kesäralli:[Resultat][Tidsplan][WebTV][GPS-Karta][Mellantider][Anslagstavla][Karta]
Southern Ohio Forest Rally:[Resultat][Karta]

Publicerad:






Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
© emotorsport.seFörsta dagen med tre sträckor avverkade i franska Rallye Vosges - Grand-Est - 4e Opel GSE Rally Cup - trea och tvåa har Calle och Torbjörn Carlberg varit genom dagen i sin tävlingsdebut med nya Opel Mokka GSE.

Sträckseger med åtta sekunder tog Timo Schulz på andra sträckan, något som byggde margi...

Publicerad: 2026-06-13 21:49:35


2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
© emotorsport.seSkilling 500 hos Skillingaryds MK med Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien till start med 110-talet bilar. Fem olika sträckor stod på programmet - fina och utslagsgivande sträckor där avslutningen var en ny sträcka, en riktigt SM-sträcka. De stora regnmängderna som hotat höll s...

Publicerad: 2026-06-13 21:07:58


Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Trollsprinten hos SMK Trollhättan och Arena Hedeäng - två åk på sträckan och seger för Heidi Ryrlén i debuten med Ford Fiesta Rally2. Bästa tid båda vändorna, tvåa ses 4wd konkurrenten Urban Andersson som hade 7,5 sekund upp vid målgång.
- Jag backade i målsvängen på båda sträckorna, har justera...

Publicerad: 2026-06-13 19:21:34


Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
© emotorsport.seStörst med 120-talet åkare i listan är Skilling 500 hos Skillingaryds MK - start och mål i Värnamo i år där Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien kör deltävling. Fyra mil på fem sträckor väntar under dagen.

Ragundadalens RC arrangerar Hammarbacken, där åks det u...

Publicerad: 2026-06-13 05:54:54


Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
© emotorsport.seDen 26–27 juni väntar rallyfest i Värmland när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs som deltävling fyra i Rally-SM 2026. Samtidigt väntar ett spännande upplägg när tävlingen kombineras med SM-veckan i Karlstad och direktsändningar i SVT.

Rally Killingen är tillbaka i Rally-SM för första gången se...

Publicerad: 2026-06-12 13:25:34


Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
© emotorsport.se- Vi har jobbat på med Rally Askersund och idag har vi fått färdigt tävlingsbeslut och på måndag kommer inbjudan ut, berättade Andreas Haraldsson i Rönne MK nöjt under torsdagen.

Vi jobbar på med planering och allt runt omkring, banan blev lite över 50km special på totalt sex sträckor, fyr...

Publicerad: 2026-06-12 11:27:35


Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
© emotorsport.seSMK Trollhättan arrangerar Trollsprinten, en sträcka som går två gånger ger 7,4km special för de närmare 40-talet tävlande.

Otrimmat klart störst, närmare 22 av bilarna med Tomas Sjöberg, Felix Holmsten, Kim Rickard Pettersson, Mattias Ekberg och Felix Nordenfors genom klassen.

Fjorton bilar f...

Publicerad: 2026-06-12 09:10:38


120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
© emotorsport.seStörst för helgen är Skilling 500 där Skillingaryds MK arrangerar, där väntar fem olika sträckor på fyra mil för de närmare 121 i listan inkluderat fem föråkare och tre debutanter genom lördagen. Det tävlas för Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien.
Fem bilar ut i 4wd med Dansk...

Publicerad: 2026-06-12 05:54:36


Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...

Publicerad: 2026-06-11 20:15:31


80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
© emotorsport.seAnmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...

Publicerad: 2026-06-11 18:13:31


Tidigare nyheter:
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
SverigeSerien får egen profil.
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
»
Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC.
»
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
»
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
»
182 ekipage klara för KAK Midnattssolsrallyt 2026 i Tierp.
»
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
»
58 ekipage för Acropolis Rally Greece - fyra Puma Rally1 & fyra Svenska flaggor.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.